Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Dobry rok na „Złego”

Co przyniesie rok Tyrmanda

Młodszych czytelników w twórczości i życiorysie Leopolda Tyrmanda może pociągać świat jazzu, kolorowych skarpet i umuzykalnionej antykomunistycznej opozycji lat 50. Młodszych czytelników w twórczości i życiorysie Leopolda Tyrmanda może pociągać świat jazzu, kolorowych skarpet i umuzykalnionej antykomunistycznej opozycji lat 50. Andrzej Zborski / Fotonova
W 100-lecie urodzin Leopolda Tyrmanda będziemy go wspominać oficjalnie, zgodnie z uchwałą Sejmu. Tylko czy podobałoby się to samemu pisarzowi?
O Matthew Tyrmandzie zrobiło się głośno w okolicach 2013 r. Syn Leopolda i jego amerykańskiej żony Marry Ellen Fox odkrył za pośrednictwem internetu, że jego ojciec jest w Polsce sławny i postanowił odwiedzić kraj swoich przodków.Krystian Dobuszyński/Reporter/EAST NEWS O Matthew Tyrmandzie zrobiło się głośno w okolicach 2013 r. Syn Leopolda i jego amerykańskiej żony Marry Ellen Fox odkrył za pośrednictwem internetu, że jego ojciec jest w Polsce sławny i postanowił odwiedzić kraj swoich przodków.

„Rano ukorzyłem się przed Bogiem. Jak zawsze z racji świąt, początków, końców, rocznic, urodzin, imienin, spełnień i w ogóle przy każdej okazji, która się do tego nadaje” – w ten sposób rozpoczyna Tyrmand swój „Dziennik 1954”. W powyższym celu udaje się do kościoła św. Aleksandra na warszawskim placu Trzech Krzyży (adres ważny dla akcji „Złego”, najgłośniejszej powieści pisarza). Nie jest religijny, ale uważa, że właśnie tak trzeba. Tak powinien klękać na zimnej posadzce kościoła przechrzczony Żyd, którego wir historii rzucił w objęcia katolików, ich pism i opozycji.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Kultura; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Dobry rok na „Złego”"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >