Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Zsynchronizowana

Kim jest nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Michael Brochstein/Zuma Press / Forum
Po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Ale Christine Lagarde ma w komórce zbyt dużo numerów polityków.
„Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.Philippe Wojazer/Reuters/Forum „Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.

Majstrowanie przy wartości pieniądza to najprostsza droga do szybkiej zmiany sytuacji gospodarczej. Spadek tej wartości może w krótkim okresie – np. jeszcze przed wyborami – rozkręcić eksport, a co za tym idzie, przywrócić wzrost gospodarczy, zmniejszyć bezrobocie. I zwiększyć popularność rządzących. Są jednak skutki uboczne, choćby takie, że wszystko, co z zagranicy, drożeje, przede wszystkim kredyty. A w skrajnym przypadku inflacja, czyli spadek wartości pieniądza, może się wymknąć spod kontroli, co grozi Wenezuelą. Ale to już najczęściej po wyborach.

Stąd wzięła się idea niezależnego (od polityków) banku centralnego. Tak jak Odyseusz kazał się przywiązać do masztu, aby nie ulec urokom syren, tak twórcy Europejskiego Banku Centralnego (EBC) chcieli, aby nigdy nie stał się on częścią bieżącej układanki politycznej. Tym razem jednak wakaty się zbiegły i wybór Christine Lagarde na nowego szefa EBC jest elementem politycznego porozumienia, w ramach którego szefową Komisji Europejskiej zostanie Niemka Ursula von der Leyen. Mało tego, zastępcą Lagarde w EBC również jest polityk – Luis de Guindos, były minister finansów Hiszpanii.

EBC, który zaczynał 21 lat temu jako klon arcykonserwatywnego Bundesbanku, ze ścianą oddzielającą go od polityków oraz bardzo wąskim zakresem narzędzi i celów (dbanie o wartość euro), stał się dziś jednym z najbardziej innowacyjnych banków centralnych świata, który już z wprawą używa takich wynalazków, jak luzowanie ilościowe czy ujemne stopy procentowe – uważa Jim Grant, twórca wpływowego magazynu „Interest Rate Observer”. – Jest też EBC jedyną prawdziwie federalną instytucją w Unii, a jego szefa bez przesady można nazwać najpotężniejszą osobą w Europie.

1.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zsynchronizowana"
Reklama