Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Zsynchronizowana

Kim jest nowa szefowa Europejskiego Banku Centralnego

Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Christine Lagarde, po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Michael Brochstein/Zuma Press / Forum
Po ośmiu latach jako szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), a wcześniej czterech jako minister finansów Francji, jest dziś gwiazdą międzynarodowych rynków. Ale Christine Lagarde ma w komórce zbyt dużo numerów polityków.
„Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.Philippe Wojazer/Reuters/Forum „Ona jest prawnikiem. Tłumaczy, doradza, ale nie decyduje” – powiedział jeden z dawnych współpracowników Lagarde.

Majstrowanie przy wartości pieniądza to najprostsza droga do szybkiej zmiany sytuacji gospodarczej. Spadek tej wartości może w krótkim okresie – np. jeszcze przed wyborami – rozkręcić eksport, a co za tym idzie, przywrócić wzrost gospodarczy, zmniejszyć bezrobocie. I zwiększyć popularność rządzących. Są jednak skutki uboczne, choćby takie, że wszystko, co z zagranicy, drożeje, przede wszystkim kredyty. A w skrajnym przypadku inflacja, czyli spadek wartości pieniądza, może się wymknąć spod kontroli, co grozi Wenezuelą.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Rynek; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Zsynchronizowana"
Reklama