Historia

Manifest lipcowy – mit i tragedia

Manifest lipcowy 1944: mit i tragedia

35. rocznica Manifestu PKWN, wiec na Stadionie X-lecia w Warszawie, 1979 r. 35. rocznica Manifestu PKWN, wiec na Stadionie X-lecia w Warszawie, 1979 r. Woody Ochnio / EAST NEWS
Ogłoszenie Manifestu PKWN 22 lipca 1944 r., a więc równo przed 75 laty, to akt założycielski nowej, komunistycznej Polski. Co prawda, fakty były inne, niż potem uczono w szkołach, ale 22 lipca pozostał najważniejszym świętem PRL.
Pocztówka wydana z okazji 20-lecia Manifestu PKWN, 1964 r.Zbiory Muzeum Niepodległości/EAST NEWS Pocztówka wydana z okazji 20-lecia Manifestu PKWN, 1964 r.

Czterotomowa „Historia Polski” wydana przez PWN w 1982 r. tak pisze o powstawaniu ludowej ojczyzny: „Dnia 22 lipca wojska radzieckie zajęły Chełm, a w nocy z 23 na 24 lipca – Lublin. (…) Wkroczeniu oddziałów polskich i radzieckich, zarówno formacji regularnych, jak partyzanckich, towarzyszył ogromny entuzjazm ludności na wyzwalanych obszarach. Ogólne bratanie się z wojskiem, obrzucanie żołnierzy kwiatami, brawa i wiwaty były symptomatycznymi zjawiskami owych, w pełnym tego słowa znaczeniu przełomowych dni dla narodu polskiego.

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Historia; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Manifest lipcowy – mit i tragedia"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Mocni w głowie. Jak wspierać sportowców psychicznie?

Rozmowa z dr Zuzanną Gazdowską o tym, dlaczego sport stał się wyczerpujący psychicznie i jak ratować zawodników przed załamaniem.

Joanna Cieśla
12.08.2021