Historia

Manifest lipcowy – mit i tragedia

Manifest lipcowy 1944: mit i tragedia

35. rocznica Manifestu PKWN, wiec na Stadionie X-lecia w Warszawie, 1979 r. 35. rocznica Manifestu PKWN, wiec na Stadionie X-lecia w Warszawie, 1979 r. Woody Ochnio / EAST NEWS
Ogłoszenie Manifestu PKWN 22 lipca 1944 r., a więc równo przed 75 laty, to akt założycielski nowej, komunistycznej Polski. Co prawda, fakty były inne, niż potem uczono w szkołach, ale 22 lipca pozostał najważniejszym świętem PRL.
Pocztówka wydana z okazji 20-lecia Manifestu PKWN, 1964 r.Zbiory Muzeum Niepodległości/EAST NEWS Pocztówka wydana z okazji 20-lecia Manifestu PKWN, 1964 r.

Czterotomowa „Historia Polski” wydana przez PWN w 1982 r. tak pisze o powstawaniu ludowej ojczyzny: „Dnia 22 lipca wojska radzieckie zajęły Chełm, a w nocy z 23 na 24 lipca – Lublin. (…) Wkroczeniu oddziałów polskich i radzieckich, zarówno formacji regularnych, jak partyzanckich, towarzyszył ogromny entuzjazm ludności na wyzwalanych obszarach. Ogólne bratanie się z wojskiem, obrzucanie żołnierzy kwiatami, brawa i wiwaty były symptomatycznymi zjawiskami owych, w pełnym tego słowa znaczeniu przełomowych dni dla narodu polskiego.

Czytaj także

Kultura

Jakie filmy i seriale oglądać w czasach klęski urodzaju

Żeby kino było sztuką, musi – jak sama nazwa wskazuje – być sztuczne. Jeśli film jest całkowitą kreacją, to zatraca ludzki wymiar i staje się pustą rozrywką, dodatkiem do popcornu – o swojej miłości do kina opowiada dr Piotr Kletowski, filmoznawca.

Łukasz Dziatkiewicz
25.08.2019