Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Teatr

Cenny czas

Recenzja spektaklu: „Jak wam się podoba”, reż. Krystyna Janda

Od lewej: Magdalena Gorzelańczyk (Rozalinda), Katarzyna Dałek (Febe) i Piotr Biedroń (Orlando). Od lewej: Magdalena Gorzelańczyk (Rozalinda), Katarzyna Dałek (Febe) i Piotr Biedroń (Orlando). Wojciech Stróżyk / Reporter
Gdański spektakl jest grany galopem, aktorzy pędzą przez fabułę, nie zwalniając choćby po to, by przyjrzeć się wypowiadanym kwestiom czy dać czas widzom, żeby zastanowili się, co i po co właściwie oglądają.

Krystyna Janda przed premierą, jakby uprzedzając przyszłe zarzuty, tłumaczyła, że jest „reżyserem użytkowym”, który robi, co trzeba, nie pretendując do miana artysty z wizją. I faktycznie, w pokazywanym w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim w wakacje „Jak wam się podoba” wizji artystycznej nie ma. Nie ma też właściwie inscenizacji, jeśli nie liczyć aranżacji wejść (górą) i zejść (dołem, z boku) kolejnych grup bohaterów oraz zmian kolorów kwiatków wyświetlanych na pochyłej podłodze z pleksi. Symetrycznie, na drugim, ustawionym pionowo z tyłu sceny kawale pleksi wyświetlane są płatki śniegu. Tyle. Resztę ma załatwić pośpieszne relacjonowanie szekspirowskiej komedyjki (to ta z cytatem „Cały świat to scena/A ludzie na nim to tylko aktorzy”) o miłosnych zauroczeniach, cierpieniach i pomyłkach oraz nieoczekiwanych przemianach na łonie natury złych mężczyzn w dobrych, z czterema weselami w finale. Bywały realizacje doszukujące się w tym drugiego dna albo chociaż bawiące się formą czy konwencją, ale to nie ten przypadek, tu nie ma na to czasu. Gdański spektakl jest grany galopem, aktorzy pędzą przez fabułę, nie zwalniając choćby po to, by przyjrzeć się wypowiadanym kwestiom czy dać czas widzom, żeby zastanowili się, co i po co właściwie oglądają. Na przedstawieniu, które widziałam, nawet oklaski wydały im się stratą cennego czasu, popędzali widzów do wyjścia okrzykami: „Do domu!”.

William Shakespeare, Jak wam się podoba, reż. Krystyna Janda, Teatr Wybrzeże gościnnie w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

Polityka 29.2019 (3219) z dnia 16.07.2019; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Cenny czas"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Historia

Przebudzenie na Majdanie. 10 lat temu nikt nie postawiłby hrywny na to, że dojdzie do rewolucji

Ucieczka prezydenta Wiktora Janukowycza 22 lutego 2014 r. stała się symbolem zwycięstwa ukraińskiej Rewolucji Godności. Dała także pretekst do aneksji Krymu i rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Edwin Bendyk
20.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną