Kraj

Szef „Solidarności” wysławia abp. Jędraszewskiego. I podkręca atmosferę

Piotr Duda w czasie obchodów „Solidarności” Piotr Duda w czasie obchodów „Solidarności” Bartosz Bańka / Agencja Gazeta
Działacz związkowy Piotr Duda okazuje się być nie tylko bardziej arcybiskupi od arcybiskupa, ale też pozuje na znawcę filozofii. A przy okazji straszy niewiernych.

Przewodniczący obecnej „Solidarności” upublicznił właśnie – chyba nie przez przypadek na łamach „Naszego Dziennika” – swój list do metropolity krakowskiego. W hołdowniczym adresie wysławia arcybiskupią odwagę, intelektualną przenikliwość i precyzję. A także deklaruje hierarsze wsparcie związkowców. Chodzi o głośne uznanie przez abp. Marka Jędraszewskiego ruchu LGBT+ za „tęczową zarazę” i iście już brawurowe zestawienie go z „zarazą czerwoną”, czyli komunizmem, i to na dodatek w kontekście walki powstańców warszawskich.

Spóźniona reakcja Piotra Dudy

Przewodniczący „Solidarności” ze swoim solidarnościowym gestem wprawdzie nieco zaspał. Ubiegli go zwłaszcza aktywiści Prawa i Sprawiedliwości, grupy górali oraz czeredy dziennikarzy i publicystów mediów określających się jako prawicowe bądź publiczne, o przewodniczącym episkopatu i zastępach innych duchownych nie wspominając. Ale Piotr Duda i tak liczy zapewne, że mimo braku refleksu list będzie mu policzony po stronie zasług.

Po to zresztą podkręca atmosferę. Nie tylko śladem hierarchy ocenia, że w Polsce „szerzy się” właśnie „ideologia LGBT+”. Wypowiedź Jędraszewskiego uznaje za „odważne i prawdziwe świadectwo”, co w zestawieniu ze słowami o „wściekłym ataku aktywistów LGBT+” oraz „mnóstwie oszczerstw i gróźb”, jakie miały spotkać arcybiskupa, powoduje, że metropolitę można już w zasadzie zacząć uważać za męczennika.

Zwłaszcza że związkowiec, a także, jak się okazuje, znawca filozofii Piotr Duda podpowiada kolejny argument w ewentualnym procesie kanonizacyjnym, podkreślając trafność nazwania „ideologii LGBT+” „neomarksizmem”.

Ekipy związkowców na miesięcznicach

Pojawia się wszelako jedno pytanie: na czym w praktyce polegać ma zadeklarowane przez przewodniczącego obecnej „Solidarności” „wsparcie i pomoc” związku dla arcybiskupa? Siłą rzeczy wraca wspomnienie sprzed kilkunastu miesięcy, kiedy każdego 10 kwietnia ekipy postawnych związkowców, zwiezione m.in. ze Stoczni Gdańskiej, wspierały organizatorów tzw. miesięcznic smoleńskich w Warszawie. Pomagały im, pełniąc funkcję ochroniarzy przemarszu, a de facto straszaka wobec tych, którzy kontestowali akurat taką formę wspominania katastrofy z 2010 r. Teraz też przecież związkowe grupy mogłyby przeciwstawić się np. protestom organizowanym przez oburzonych słowami metropolity pod krakowską kurią. Zwłaszcza że Marek Jędraszewski nie ustaje w powtarzaniu swoich tez, a nawet twórczo je rozwija. Czy też, by rzec w kościelnym slangu, „ubogaca”.

Inna sprawa: czy prawdziwy męczennik potrzebuje jakiegokolwiek wsparcia?

Czytaj także: O co dziś walczą polscy związkowcy

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną