Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ordo Iuris kontratakuje

To nie pierwsza taka inicjatywa tej ultrakonserwatywnej organizacji. To nie pierwsza taka inicjatywa tej ultrakonserwatywnej organizacji. Mateusz Włodarczyk / Forum

Katoliccy fundamentaliści z Ordo Iuris, instytutu, który w 2016 r. chciał zakazać w Polsce aborcji i karać za nią kobiety, zamierzają zablokować zajęcia z edukacji seksualnej w warszawskich szkołach. Jednym z punktów podpisanej w lutym przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego Deklaracji LGBT+ jest organizacja takich zajęć opartych na standardach Światowej Organizacji Zdrowia. Ordo Iuris złożył do stołecznego ratusza wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie. Domaga się, aby trwały co najmniej 6 miesięcy i obejmowały 12 spotkań informacyjnych z udziałem „organizacji prorodzinnych”. Do wniosku dołączono 4 tys. podpisów przeciwko realizacji Deklaracji LGBT+. Według Instytutu istnieje „zagrożenie, że program zajęć jest pisany przez aktywistów LGBT”.

To nie pierwsza taka inicjatywa tej ultrakonserwatywnej organizacji. Rok temu w ramach akcji „Chrońmy nasze dzieci” uruchomiono specjalny formularz dla rodziców, którzy chcieli sprawdzić, jakie organizacje pozarządowe w szkołach, do których chodzą ich dzieci, prowadzą dodatkowe zajęcia z edukacji antydyskryminacyjnej. Inicjatywa powstała z tego samego powodu, o którym Ordo Iuris mówi dziś, czyli rzekomego niebezpieczeństwa związanego z „ideologią LGBT”. Na tej podstawie powstał raport, a właściwie czarna lista 25 organizacji prowadzących w szkołach zajęcia z edukacji seksualnej lub dyskryminacji z uwagi na orientację seksualną. Później zaś ówczesna minister edukacji Anna Zalewska wykreśliła z ustawy obowiązek przeprowadzania w szkołach zajęć z problematyki antydyskryminacyjnej. Dziś rolę organizatorów takich zajęć przejęły samorządy (m.in. Warszawa i Kraków).

W marcu prezydent Trzaskowski informował, że zajęcia z edukacji seksualnej (ale także obejmujące tematykę „mowy nienawiści”, adopcji, przeciwdziałania przemocy, praw pacjenta, profilaktyki nowotworowej) będą organizowane od września.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Reklama