Głośne samobójstwa świadków w ważnych sprawach popełniane w więzieniach zwróciły uwagę na bezpieczeństwo więźniów. Wzbudziły niepokój, czy zakłady karne nie stają się miejscem, gdzie dochodzi do różnych przestępstw, a nawet zbrodni.
Sama Platforma, wraz z drobnymi przyległościami, nie wygra z PiS.
Mało jest tak demoralizujących politykę haseł jak to, które robi ostatnio karierę: „może kradną, ale przynajmniej się dzielą”. W mniej dosłownej wersji zaczyna używać jej także jako argumentu sam obóz władzy, zwłaszcza po tzw. aferze samolotowej.
Nawet przełomowe wydarzenia docierają do opinii publicznej z pewnym opóźnieniem.
Największą niewiadomą było porozumienie z lewicą – rozmowy z ludowcami i samorządowcami trwały już od wielu tygodni. Ostatecznie jednak to liderzy SLD, Wiosny i Razem zmotywowali KO do negocjacji.
Koszt budowy tunelu – według Vesterbacka ok. 15 mld euro.
Prawo i Sprawiedliwość nie jest jedyną prawicą idącą do wyborów. Choć prawicowy plankton wygląda dość egzotycznie, zawsze może odebrać głosy partii Jarosława Kaczyńskiego.
Rozmowa z Marcinem Napiórkowskim, kulturoznawcą, o tym, dlaczego turbopatriotyzm pokonał softpatriotyzm i co z tym zrobić.
Podczas gdy największym problemem demograficznym współczesnego świata jest przeludnienie i zbyt wysoki przyrost naturalny, w Polsce pod tym samym pojęciem rozumie się wyludnianie i zbyt niski przyrost naturalny.
WOT miał nas bronić przed Specnazem, a walczy z powodziami, huraganami i pomaga w poszukiwaniu zaginionych. I dobrze.
Są urzędnikami, psychologami, terapeutami, spowiednikami, a kiedy coś nie idzie po myśli podopiecznych – workami do bicia. Wszystko to za marne grosze, bo coraz częściej wypłacają zasiłki wyższe niż własne pensje.
Rozmowa z dr Dagmarą Woźniakowską-Fajst, kryminolożką i badaczką stalkingu, o nowych formach nękania i trudnościach w ich zwalczaniu.
Wiele lat temu Chiny zarzuciły wędkę, oferując światu swoje tanie fabryki, siłę roboczą i środowisko naturalne, sprzedając za bezcen surowce, komponenty i podzespoły. Świat połknął haczyk i dziś czuje, jak żyłka się napina. Uda nam się zerwać?
Z powodu globalnego ocieplenia Szwedzi wstydzą się latać samolotami, a coraz chętniej wybierają kolej. Flygskam, czyli „lotowstyd”, zaczyna się w Europie upowszechniać.
Niemal wszyscy biali masowi mordercy z ostatniego roku odwoływali się w swoich manifestach do Sparty. Dlaczego to starożytne miasto-państwo zawładnęło wyobraźnią skrajnej prawicy?
Tak zwany plan Kushnera, którego polityczną część poznamy lada moment, to łopata, którą Beniamin Netanjahu chce ostatecznie pogrzebać sprawę palestyńską.
Białorusini ostro spierają się, czy Tadeusz Kościuszko nadaje się na ich bohatera narodowego. Sprawa ma wymiar geopolityczny.
Polska jesienią 1938 r. wpadła w pułapkę własnych mocarstwowych ambicji i historycznych zaszłości.
Podczas II wojny 500 tys. żołnierzy rumuńskich zginęło, walcząc u boku Niemców z Rosjanami, a 100 tys. zginęło, walcząc u boku Rosjan z Niemcami. Wroga zmienili po zamachu stanu 23 sierpnia 1944 r.
W naszym kraju nie brakuje kreatywnych ludzi, ale się ich gdzieś po drodze tłamsi – mówią dr Katarzyna Zaremba-Niedźwiedzka i dr Grzegorz Niedźwiedzki, małżeństwo wybitnych polskich naukowców od lat pracujących w Szwecji.
Nasi koledzy z redakcji naukowej POLITYKI polecają książki warte przeczytania.
Pokonanie nowotworu nie oznacza końca leczenia. Rak staje się chorobą przewlekłą, wymagającą wielu lat szczególnego wsparcia. Zwłaszcza gdy coraz częściej przydarza się w młodym wieku.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
W czasach, gdy wirtualna rzeczywistość i wielkie telewizory mają wypełniać całe pole widzenia, smartfony przyniosły nam modę na wideo pionowe.
Zawodowym peletonem raz po raz wstrząsają wiadomości o ciężkich wypadkach kolarzy. To tylko kumulacja pecha czy coś więcej?
Za filmem najbardziej przemawiają żywe emocje młodych ludzi świetnie oddane przez nastoletnich aktorów.
Opowieści asystentek i aktorek, które miały do czynienia z Harveyem Weinsteinem, są dobrze znane.
Film nawiązuje do fali śmierci młodych uzależnionych od heroiny Islandczyków.
Kolejne 10 odcinków twórcy z sukcesem wykorzystują na pogłębienie – a czasem też poszerzenie – serialowego świata i bohaterów.
Abstrakcję miesza się tu z kolorystami, Witkacego ze Strzemińskim, a realizm myli się ze sztuką figuratywną.
Warszawskie kabarety przygotowywały nowe programy, drukowały się gazety. 1 września, wraz z końcem wakacji ’39, nastąpił koniec tamtego świata.
Duńskie „hygge” i pokrewne określenia szczęścia ze skandynawskich słowników od lat są na fali.
Aleksander Ford to prawdopodobnie jedna z najciekawszych postaci polskiej kinematografii.
Tytuł czwartej płyty Bon Iver może kojarzyć się ze wsobnością amerykańskiego muzyka – prywatnie Justina Vernona – który mimo sławy i stylistycznej ewolucji zachował wizerunek samotnego songwritera.
Patricię Ann Cole pewnie mało kto pamięta.
Pomysłodawcy Salt Wave piszą o nim jako o „festiwalu butikowym” i pożegnaniu lata.
Fundacja Krzyżowa dla Porozumienia Europejskiego, związana z dawnym dworem rodziny von Moltke, istnieje już 30 lat.
Perfekcjonizm to najlepsza droga, by zostać faszystą – mówi Antonio Banderas, odtwórca głównej roli w dramacie „Ból i blask” Almodóvara.
Nie maleje popyt na ciekawe książki i dobre rady. A z tych, którzy potrafią nam objaśnić cały współczesny świat, rynek zrobił szczególną superligę rozchwytywanych i potrzebnych autorów.
Brzmienie carillonów jest dziś nieodłącznym elementem pejzażu dźwiękowego Gdańska. Ponoć właśnie tu, poza Holandią, pojawił się pierwszy taki instrument. Teraz jego brzmienie przypomni o wojennej rocznicy.
Bohaterowie dramatu to ja i fachowiec, który ma położyć beton na podłodze w łazience.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Niedawno Olgę Tokarczuk spotkało bardzo przyjemne wyróżnienie. Gdzie? W tygodniku „New Yorker”, który jest niezwykle ceniony przez inteligencję nie tylko amerykańską.
Pogrzeb trzeciej władzy odbędzie się 13 października.
Dlaczego promotorzy LGBT akurat koguta wybrali do deprawowania pcimskich dzieci, do tej pory nie ustalono.
Defilada pokazała, że polskie wojsko, na które wciąż brakuje pieniędzy z budżetu, w telewizji wygląda nieźle.
Grupa Łódź Kaliska świętuje 40-lecie działalności. Wyjątkowy jubileusz. Z humoru uczynili swój artystyczny oręż, choć to w polskiej sztuce broń niezbyt popularna.
Powrót D’Hondta
Sama Platforma, wraz z drobnymi przyległościami, nie wygra z PiS.