Film

Następcy

Recenzja serialu: „Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong

„Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong „Sukcesja II”, aut. Jesse Armstrong HBO
Kolejne 10 odcinków twórcy z sukcesem wykorzystują na pogłębienie – a czasem też poszerzenie – serialowego świata i bohaterów.

W HBO GO wciąż można oglądać świetny „Na cały głos”, serial portretujący Rogera Ailesa i dzieło jego życia: telewizję Fox News, prawicową szczujnię. Jednym z bohaterów drugiego planu jest tam finansujący pomysły Ailesa Rupert Murdoch. W „Sukcesji” magnat medialny Logan Roy, luźno wzorowany na właścicielu News Corporation, jest w centrum opowieści. Ten serial to szekspirowski rozmach (ze szczególnym naciskiem na „Króla Leara”), świetne dialogi i przemysł medialno-rozrywkowy epoki późnego kapitalizmu, który, jeśli posiada jakąś misję, to jest nią pomnażanie zysku swoich właścicieli i dawanie im poczucia władzy nad światem.

Zaczyna się klasycznie: starzejący się i słabnący założyciel globalnej korporacji Waystar Royco (Brian Cox) ma oddać stery władzy następcy. Jego syn Kendall (Jeremy Strong), chcący pchnąć „analogowy” XX-wieczny biznes ojca na nowe cyfrowe tory, stoi w blokach startowych. Jednak ani ojciec nie jest gotowy na usunięcie się w cień, ani rodzeństwo Kendalla – na rezygnację z ambicji rządzenia. Do akcji wkraczają też medialni konkurenci Royów. Intrygi przypominają te z „Gry o tron”, tyle że sztafażem jest luksusowy świat współczesnych elit. Serial Jessego Armstronga w idealnych proporcjach łączy dramat z satyrą, cynizm portretowanego świata (nie brak scen rodem z „Wilka z Wall Street”) i bohaterów z głębokimi portretami psychologicznymi (i wspaniałym aktorstwem). Kolejne 10 odcinków twórcy z sukcesem wykorzystują na pogłębienie – a czasem też poszerzenie – serialowego świata i bohaterów.

Sukcesja II (Succession II), aut. Jesse Armstrong, HBO GO, 10 odc.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Afisz. Premiery; s. 73
Oryginalny tytuł tekstu: "Następcy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Losy władczyń, które nie mogły dać mężom potomka

Kobieta, która nie mogła urodzić następcy tronu, była narażona na niebezpieczeństwa.

Tomasz Targański
23.02.2021
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną