Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Książki

Raj w przededniu apokalipsy

Recenzja książki: Anna Lisiecka, „Wakacje 1939”

materiały prasowe
Warszawskie kabarety przygotowywały nowe programy, drukowały się gazety. 1 września, wraz z końcem wakacji ’39, nastąpił koniec tamtego świata.

Wakacje 1939 były niezwykle upalne. Kto żyw, ruszył wypoczywać, odnotowano szczególnie duży napływ turystów do wszystkich modnych miejscowości polskiego wybrzeża. Może nie do Sopotu, gdzie powiewały już liczne flagi ze swastyką (należał administracyjnie do Wolnego Miasta Gdańska), a Niemcy czuli się coraz pewniej. Ale do Gdyni i na Hel, gdzie wyrastały modne kurorty, jak Jurata, gdzie odpoczywała elita, bywali marszałek Rydz-Śmigły, minister Józef Beck, Jan Wedel czy Loda Halama i Kazimierz Wierzyński. Na wybrzeże kursowała z Warszawy lukstorpeda, z prędkością 100 km na godz. Autorka śladem znanych – wtedy lub później – osób dociera w miejsca, gdzie się wtedy bywało. Jak to możliwe, że klika zaledwie tygodni przed katastrofą, jakiej zapowiedzi wisiały w powietrzu, ludzie bawili się, opalali, tańczyli, szaleli? Pogoda, organizacja turystyki masowej – to też. Ale „wpływ na nalot na polskie miejscowości nad Bałtykiem w 1939 r. miała również propaganda i chęć zamanifestowania, że przetrzymamy każdą wojnę nerwów”. Oraz wiara w nasze ówczesne sojusze. Mało kto, jak Witkacy, przeczuwał dramat. Większość trwała w przekonaniu, że silni, zwarci, gotowi nie oddamy ani guzika. Nawet mobilizacja słabo zmąciła spokój. Warszawskie kabarety przygotowywały nowe programy, drukowały się gazety. 1 września, wraz z końcem wakacji ’39, nastąpił koniec tamtego świata.

Anna Lisiecka, Wakacje 1939, Muza, Warszawa 2019, s. 542

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Afisz. Premiery; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Raj w przededniu apokalipsy"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Po co przyjechał do Polski szef największej firmy zbrojeniowej świata? I co w Warszawie usłyszał?

Kiedy szef Lockheeda odwiedza jakiś kraj, pojawiają się elektryzujące pogłoski, plotki i podejrzenia. Np. o kolejnych zamówieniach F-35. Trzeba pamiętać, że taka wizyta to dyplomacja biznesowa, a nie obwoźny handel. A poza tym – kto wie, czy ważniejsza od lotnictwa nie jest tu artyleria rakietowa.

Marek Świerczyński, Polityka Insight
15.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną