Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Co się czyta

Warto przeczytać o nauce

Ile ważą chmury? Ile ważą chmury? PiccoloNamek / Wikipedia
Nasi koledzy z redakcji naukowej POLITYKI polecają książki warte przeczytania.
materiały prasowe

Nauki ścisłe: dla opornych

Ile ważą chmury? Oraz inne proste pytania i naukowe odpowiedzi, David Calle, przekł. Ewa Morycińska-Dzius, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019

Może nie powinnam pisać o książkach dotyczących nauk ścisłych, bo nie mam w sobie nic z nerda i bliżej mi do Penny z serialu „Teoria Wielkiego Podrywu” niż do występującej w nim neurobiolożki Amy. Ponieważ jednak trafiłam na publikację o fizyce, matematyce i inżynierii, która tak mnie wciągnęła, że przeczytałam ją od deski do deski, postanowiłam polecić tę pozycję innym humanistom. W książce „Ile ważą chmury” znalazło się 40 przewrotnych pytań, na które David Calle – hiszpański nauczyciel, popularyzator matematyki i fizyki oraz youtuber – odpowiada z wdziękiem i znawstwem. Jego naukowe opowiastki są pomysłowe i dowcipne, ale jednocześnie mądre oraz solidne pod względem naukowym. Dzięki talentowi pedagogicznemu tego finalisty Global Teacher Prize 2017 można zrozumieć wiele niełatwych zagadnień z różnych dziedzin nauk ścisłych. Dowiedziałam się np., dlaczego mój sąsiad z parteru będzie żył dłużej niż ja na 10. piętrze, jakiego koloru jest lustro i ile trzeba pająków, by zatrzymać pasażerski samolot odrzutowy. Dla Sheldona Coopera (jednego z głównych bohaterów „Teorii Wielkiego Podrywu”) ta książka byłaby trywialna, dlatego nie polecam jej zaawansowanym wielbicielom nauk ścisłych. Dla pozostałych osób może być bardzo dobrym sposobem na oswojenie się z matematyką czy fizyką.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA

***

Medycyna: z miłości do nauki

Recepta na adrenalinę, Anna Mateja, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2019

W historii medycyny można znaleźć sporo polskich lekarzy i uczonych, którzy przyczynili się do odkryć światowego formatu.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Nauka; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Co się czyta"
Reklama