Świat

Pokój w stanie deweloperskim

Plan Kushnera grzebie Autonomię Palestyńską

Strefa Gazy – może już być tylko gorzej? Strefa Gazy – może już być tylko gorzej? Ali Jadallah/Anadolu Agency / Getty Images
Tak zwany plan Kushnera, którego polityczną część poznamy lada moment, to łopata, którą Beniamin Netanjahu chce ostatecznie pogrzebać sprawę palestyńską.
Icchak Rabin, Bill Clinton i Jasir Arafat przed Białym Domem, po podpisaniu porozumienia z Oslo, 1993 r.Vince Musi/The White House/Wikipedia Icchak Rabin, Bill Clinton i Jasir Arafat przed Białym Domem, po podpisaniu porozumienia z Oslo, 1993 r.

W listopadowy wieczór 1995 r. ponad 100 tys. Izraelczyków wyszło na ulice Tel Awiwu zademonstrować poparcie dla pokoju z Palestyńczykami. Wiecowali dla Icchaka Rabina, premiera Izraela, który dwa lata wcześniej wynegocjował w Oslo jedyne do dziś skuteczne porozumienie ze stroną palestyńską. Tym bardziej chcieli pokazać to poparcie, że od wielu miesięcy izraelscy ekstremiści, przy cichym wtórze opozycji, grozili Rabinowi śmiercią.

Przedstawiano go w uniformie SS, palono jego zdjęcia z dorobioną arafatką na głowie, nazywano judenratem.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Świat; s. 47
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokój w stanie deweloperskim"

Warte przeczytania

Czytaj także

Niezbędnik

Nauki mistrza Kongfuzi

Chiński komunizm chciał odesłać nauki mistrza Kongfuzi na śmietnik historii, ale sam schodzi ze sceny. Za to autorzy azjatyckiego cudu gospodarczego chętnie kłaniają się duchowi Konfucjusza.

Adam Szostkiewicz
05.11.2019