Nauka

Krok w krok za rakiem

Jak leczyć wyleczonych z raka

Niestety rośnie liczba pacjentów z różnymi typami nowotworów, które 20–30 lat temu występowały wyłącznie u osób starszych. Niestety rośnie liczba pacjentów z różnymi typami nowotworów, które 20–30 lat temu występowały wyłącznie u osób starszych. FatCamera / Getty Images
Pokonanie nowotworu nie oznacza końca leczenia. Rak staje się chorobą przewlekłą, wymagającą wielu lat szczególnego wsparcia. Zwłaszcza gdy coraz częściej przydarza się w młodym wieku.
Według ostatniego raportu Fundacji Alivia w analizowanych 17 chorobach nowotworowych 44 z 93 rekomendowanych leków nie są w ogóle refundowane dla polskich pacjentów.Getty Images Według ostatniego raportu Fundacji Alivia w analizowanych 17 chorobach nowotworowych 44 z 93 rekomendowanych leków nie są w ogóle refundowane dla polskich pacjentów.

Polsce co rok udaje się wyleczyć ponad 800 dzieci i nastolatków z choroby nowotworowej. To już ponad 80 proc. dotkniętych rakiem w tak młodym wieku i odsetek ten od kilku lat stale się poprawia. Niestety rośnie też liczba pacjentów z różnymi typami nowotworów, które 20–30 lat temu występowały wyłącznie u osób starszych. – To nie tylko coraz młodsze kobiety z rakiem piersi, ale też 40-latki na przykład z rakiem żołądka – mówi prof. Marzena Wełnicka-Jaśkiewicz z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Nauka; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Krok w krok za rakiem"

Czytaj także

Społeczeństwo

Rzeź ptaków

Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.

Joanna Podgórska
05.12.2019