Radioterapia skraca czas leczenia, da się łączyć z innymi terapiami i jest szansą dla chorych nie tylko w zaawansowanych stadiach nowotworu – mówi dr n.med. Mateusz Spałek, tegoroczny laureat Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii Nauki o życiu.
Jej badania łączą dziedziny takie jak uczenie i widzenie maszynowe, biologia i medycyna.
Radioonkolog wykorzystujący nowoczesne technologie w leczeniu nowotworów rzadkich, raków skóry, czerniaków i w radiochirurgii przerzutów do kręgosłupa.
O wartości porażek, sensie bycia innym oraz zastosowaniu fizyki jądrowej w medycynie mówi prof. Gabriela Kramer-Marek, pionierka nowej metody leczenia raka.
Dziś rak to już nie jedna, ale wiele, setki chorób. Dobrze dobrane terapie pozwalają żyć z rakiem przez lata. Jednak takiego życia trzeba się nauczyć. Nie „walczyć z chorobą”, ale w niej trwać.
Ruszył program „Profilaktyka 40 plus”. Minister zdrowia zapowiadał go od września ubiegłego roku, więc na co mogą liczyć obywatele – płatnicy składek – objęci tą państwową szczodrością?
Okazuje się, że można za suplement diety żądać kilkunastu tysięcy złotych i wmawiać, że pomoże w walce z rakiem. Nasze śledztwo – dotyczące jednego z takich preparatów, których liczba rośnie na całym świecie w zastraszającym tempie – w środę w tygodniku „Polityka” i we wtorek na Polityka.pl.
Sukces szczepionek mRNA to moment przełomowy dla całej platformy technologicznej o ogromnym potencjale nie tylko w walce z chorobami zakaźnymi, ale i w ramach spersonalizowanych terapii nowotworowych. W mRNA warto zainwestować.
Dramatycznie wzrasta liczba pacjentów wymagających pilnego leczenia onkologicznego. To efekt zaniedbań z minionego roku, kiedy polska ochrona zdrowia zajmowała się wyłącznie covid.
Zapaść systemu ochrony zdrowia zmusza lekarzy do decydowania każdego dnia, kogo ratować, a komu szansy na dalsze życie odmówić. Z pandemią walczymy kosztem wszystkich innych chorych, także tych z nowotworem.