Prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, o tym, że w tworzeniu Krajowej Sieci Onkologicznej nie chodzi o poprawienie wyników leczenia raka, ale o pieniądze.
Co roku w Polsce na raka jajnika umierało 2,5 tys. kobiet, ale za sprawą pandemii ta liczba może znacznie wzrosnąć. A jest to rodzaj nowotworu, który można coraz skuteczniej leczyć.
Ile osób zakaziło się wirusem? Ile z nich umrze? A ilu ludzi ciężko przechoruje Covid-19? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym Pandemicznym Przeglądzie Naukowym Tygodnia.
Dlaczego śmiertelność z powodu raka prostaty w Unii Europejskiej maleje o 7 proc., a w Polsce w ciągu pięciu lat o 18 proc. wzrosła?
Największa ochrona należy się osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi. Są to tzw. schorzenia współistniejące: część może ułatwiać nabycie zakażenia, inne przyczyniają się do powikłań lub cięższego przebiegu infekcji.
PiS woli wydać 2 mld zł na propagandę rządowych mediów, niż zapewnić Polakom skuteczniejsze leczenie nowotworów. Pieniędzy brakuje zwłaszcza na nowoczesne leki, które w Unii są refundowane, a u nas niedostępne. Dlatego rocznie aż 100 tys. chorych na raka umiera.
Roboty chirurgiczne i immunoterapia – te dwa objawienia w medycynie mogą zwiększyć skuteczność leczenia nowotworów głowy i szyi. Jest jeden warunek: chorzy muszą być szybko diagnozowani. A tak się w Polsce nie dzieje.
Pokonanie nowotworu nie oznacza końca leczenia. Rak staje się chorobą przewlekłą, wymagającą wielu lat szczególnego wsparcia. Zwłaszcza gdy coraz częściej przydarza się w młodym wieku.
Badania pokazują, że największym obecnie nierozwiązanym problemem Polaków jest coraz bardziej pogrążająca się w zapaści publiczna służba zdrowia. Jednak żadna partia nie pokazała programu, który ją uleczy. Za to wszystkie udają, że priorytetem będzie dla nich walka z rakiem.
Wielu lekarzy uważa, że skoro pacjent ma prawo do wiedzy o stanie swego zdrowia, to trzeba tę robotę wykonać na zasadzie raz a dobrze. Szybko i po bólu. Ale czy prawda zawsze jest potrzebna?