Niewidoczne gołym okiem urządzenia niszczące komórki nowotworu? W dyskusjach o nanotechnologii fikcja dominuje nad nauką. To się jednak powoli zmienia.
Badań genetycznych potrzebują chorzy onkologicznie (25–30 proc. populacji), chorzy na choroby rzadkie (6–8 proc., z czego dwie trzecie to dzieci) oraz pary z problemami prokreacji. Tymczasem w tej dziedzinie w Polsce panuje chaos.
W Polsce obecnie 1 mln 117 tys. osób mierzy się z rakiem. Im większa jego obecność wokół nas, tym bardziej nasila się pytanie, jak rozmawiać z TAKIM człowiekiem. Ponura aura spowijająca tę akurat chorobę nie ustępuje.
Światowy Dzień Walki z Rakiem Nerki jest nie po to, by epatować liczbą 5 tys. osób, które co roku otrzymują takie rozpoznanie. To wskazówka dla milionów innych, aby nie stronili od badań kontrolnych. W tym wypadku na wagę życia.
Czy już wkrótce będzie można przyjąć zastrzyki zapobiegające chorobom niezakaźnym – nowotworom, udarowi lub miażdżycy? Prace nad nimi trwają.
Jako dzieci przeżyli chorobę nowotworową. Dziś prowadzą normalne, aktywne życie i pokazują innym chorym, że to możliwe. W Europie jest ponad pół miliona ozdrowieńców.
Tysiące kobiet umiera na raka szyjki macicy, a można temu zapobiec. Są szczepienia, są badania molekularne lepsze niż cytologia. To znaczy: mogłyby być.
Prezydent Polski znowu wyjaśniał swoją niedawną wypowiedź o szansach odzyskania Krymu przez Ukrainę; Michał Dworczyk przed komisją ds. wyborów kopertowych udawał Greka; wielkie manko przy fuzji Orlenu i Lotosu według raportu NIK; brytyjski monarcha Karol III ma raka; kto dostał Grammy?
Pałac Buckingham poinformował w poniedziałek, że u brytyjskiego króla Karola III zdiagnozowano nowotwór. Nie podano, jakiego rodzaju.
Czy sztuczna inteligencja zastąpi lekarzy? Kiedy będziemy mogli porozmawiać z własnym zdjęciem rentgenowskim? Odpowiada dr Marcin Sieniek, szef grupy badawczej informatyków Google.