Rynek

Nadchodzą lata nielotów

Lotowstyd: wakacje bez samolotu

Przez lata wiele krajów europejskich likwidowało międzynarodowe pociągi, zwłaszcza nocne, które byłyby dzisiaj najlepszą alternatywą dla samolotów. Przez lata wiele krajów europejskich likwidowało międzynarodowe pociągi, zwłaszcza nocne, które byłyby dzisiaj najlepszą alternatywą dla samolotów. Getty Images
Z powodu globalnego ocieplenia Szwedzi wstydzą się latać samolotami, a coraz chętniej wybierają kolej. Flygskam, czyli „lotowstyd”, zaczyna się w Europie upowszechniać.
Na pasażera podróżującego samolotem przypada średnio 285 g dwutlenku węgla w przeliczeniu na każdy kilometr.PantherMedia Na pasażera podróżującego samolotem przypada średnio 285 g dwutlenku węgla w przeliczeniu na każdy kilometr.

Narodowy holenderski przewoźnik KLM obchodzi właśnie setne urodziny, ale robi to w specyficzny sposób. W jednej z najnowszych reklam zachęca klientów, żeby jeszcze raz rozważyli, czy aby na pewno... chcą lecieć samolotem. Czy zamiast spotkania tęte-à-tęte nie wystarczy im przypadkiem telekonferencja? A może lepiej pojechać pociągiem? W ten sposób KLM chce budować swój wizerunek odpowiedzialnej linii lotniczej, która co prawda nie zamierza rezygnować z rozwoju, ale jednocześnie, jak tylko może, dba o środowisko.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Rynek; s. 39
Oryginalny tytuł tekstu: "Nadchodzą lata nielotów"

Czytaj także

Świat

NIEMCY: Berlin ciągnie do Moskwy

Osiem dekad po pakcie Ribbentrop-Mołotow w Niemczech rośnie presja na kolejną odwilż w relacjach z Rosją. Działania polskiego rządu raczej nie studzą tego zapału.

Adam Krzemiński
02.09.2019