Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Sparta wyklęta

Mit wielkiej Sparty

Starcie zwolenników (przebranych za Spartan) i przeciwników Trumpa w Berkeley, 2017 r. Starcie zwolenników (przebranych za Spartan) i przeciwników Trumpa w Berkeley, 2017 r. Jim Urquhart/Reuters / Forum
Niemal wszyscy biali masowi mordercy z ostatniego roku odwoływali się w swoich manifestach do Sparty. Dlaczego to starożytne miasto-państwo zawładnęło wyobraźnią skrajnej prawicy?
Leonidas pod Termopilami, malował Jacques-Louis David, 1814 r.Wikipedia Leonidas pod Termopilami, malował Jacques-Louis David, 1814 r.

„To jest Sparta!” – miał krzyczeć według niektórych światków 31-letni Patrick Crusius. 3 sierpnia przed centrum handlowym w El Paso zastrzelił 22 ludzi, 24 ranił, po czym oddał się w ręce policji. Przed zamachem Crusius, zwolennik Donalda Trumpa, opublikował w internecie swój „manifest”, w którym tłumaczy powody morderstwa. Pisze w nim m.in. o „dzikich hordach”, które odbierają Amerykanom ich kraj. O „białym ludobójstwie”, które dokonuje się – według niego – w wyniku masowej imigracji Latynosów – to oni byli, jak się zdaje, jego głównym celem. I o spisku, który ma doprowadzić do „wielkiej wymiany” społeczeństwa.

– Wszystko to są bardzo pojemne i popularne hasła klucze, które stały się leitmotivem prawicowego internetu na całym świecie – uważa prof. Neville Morley z University of Bristol, autor książki „Thucydides and Contemporary Politics” (Tukidydes i współczesna polityka). – Ich rozbudowane znaczenie jest dziś spoiwem skrajnie prawicowych środowisk, które – jak każde rozrastające się wspólnoty – potrzebują wspólnej narracji, mitu założycielskiego, własnej eschatologii.

Tu króluje niepodzielnie opowieść o Sparcie. W kwietniu John T. Earnest zaatakował synagogę w Poway w Kalifornii. Wchodząc do środka, wykrzykiwał hasła o królowaniu białej rasy. Jedna ofiara, troje rannych. Potem tłumaczył policji, że Żydzi są częścią międzynarodowego spisku, który ma na celu wymianę społeczeństwa z białego na kolorowe, aby można je łatwiej kontrolować. Użył też sformułowania „To są nasze Termopile”, odwołując się do słynnej bitwy, którą w V w. p.n.e. Spartanie stoczyli z Persami.

Earnest, co wiadomo z kolei z jego wpisów w internecie, stawiał sobie za wzór zamach na dwa meczety w Christchurch w Nowej Zelandii.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Świat; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "Sparta wyklęta"

Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Reklama