Kraj

4 mln 875 tys. zł

Prawie 5 mln na nowe auta SOP

Rządowe BMW będą miały silniki o mocy nie mniejszej niż 340 KM i będą jeździły na 18-calowych kołach. Rządowe BMW będą miały silniki o mocy nie mniejszej niż 340 KM i będą jeździły na 18-calowych kołach. materiały prasowe

4 mln 875 tys. zł wyda Służba Ochrony Państwa na 12 nowych samochodów. Właśnie rozstrzygnięto przetarg, w którym zdecydowano, że premiera oraz członków jego rządu będzie wozić 10 limuzyn i dwa SUV-y marki BMW. Wymagania były wyśrubowane. Jeden z dilerów samochodowych zapytał, czy wysokość od siedzenia tylnej kanapy do dachu może mieć wymiar 98 cm, a nie – jak zażyczył sobie SOP – 100 cm. Okazało się, że nie, bo te 2 cm robią dużą różnicę – może chodzi o wysoki wzrost Morawieckiego? Z opisu zamówienia wynika, że rządowe BMW będą miały silniki o mocy nie mniejszej niż 340 KM i będą jeździły na 18-calowych kołach. W środku też najwyższe standardy: skórzane fotele kierowcy i pasażera sterowane elektrycznie, wentylowane, podgrzewane, z regulacją odcinka lędźwiowego, z możliwością regulacji wysokości siedziska, z pamięcią położenia. Pasażerowie mają mieć też do dyspozycji m.in. lodówkę (lub chłodzony schowek), dźwiękoszczelne i termiczne szyby z dodatkowo elektrycznie sterowanymi roletami. Do tego: 4-strefowa klimatyzacja, system multimedialny z TV, samopoziomujące się zawieszenie. Aby jednak ten rządowy luksus nie rzucał się tak bardzo w oczy, SOP zabronił umieszczania na samochodach modelu pojazdu i pojemności silnika.

Łącznie z 13 innymi samochodami zgłoszonymi w innych przetargach SOP do końca 2019 r. otrzyma 25 nowych aut.

Tylko od grudnia ubiegłego roku do kwietnia 11 razy doszło do uszkodzeń samochodów SOP należących m.in. do ochrony prezydenta, premiera, marszałka Sejmu i ministra sprawiedliwości. Ich naprawa kosztowała ponad 133 tys. zł. Dodatkowo 135 tys. zł zapłacono za naprawę BMW i audi, które w październiku 2018 r. wiozły w kolumnie Beatę Szydło. Auta nie miały OC. Po stłuczce Szydło napisała na Twitterze: „Dziękuję za troskę, wszystko OK.

Polityka 34.2019 (3224) z dnia 20.08.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "4 mln 875 tys. zł"
Reklama