Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Akcja „Szmata”

Mizerski na bis

Posłowie Nowoczesnej przedstawili projekt ustawy mającej na celu ochronę prawną unijnych symboli, w szczególności flagi UE.

Flaga UE miałaby być chroniona tak samo jak flaga polska, a za jej znieważenie lub zniszczenie groziłaby grzywna, a nawet rok więzienia.

Pomysł spotkał się z ostrym sprzeciwem rządzących. Przeciwko projektowi publicznie wystąpił pierwszy z-ca prokuratora generalnego Bogdan Święczkowski, a na zwołanym w tej sprawie w trybie pilnym posiedzeniu rządu oburzenia projektem nie kryli poszczególni ministrowie.

(Oto nieautoryzowany stenogram ze screenu)

– To znaczy, że Polki i Polacy nie będą mogli w sposób swobodny i nieskrępowany wyrażać krytycznego stosunku do tej szmaty? – dopytywał szef MON.

– Na to wygląda – westchnął z-ca prokuratora generalnego.

– I nie będą mogli publicznie demonstrować, co o tej szmacie sądzą?

– Niestety.

– Chyba nie chcesz powiedzieć, że nie będzie można jej podrzeć czy spalić? Albo się nią symbolicznie podetrzeć? – upewniał się jeden z wicepremierów.

– Tego się właśnie obawiam.

– To sprzeczne z naszą kulturą. Może przynajmniej można będzie ścierę opluć?

– Wątpię.

– Niesłychane – szef MSW ledwo mógł się opanować. – A wytrzeć w nią buty albo namalować na niej Gwiazdę Dawida albo swastykę? W końcu żyjemy w demokratycznym kraju.

– Wykluczone – rozłożył ręce w geście rezygnacji z-ca prokuratora generalnego.

– Hańba! – krzyknął drugi wicepremier.

– Dlaczego pedałów, przedstawicieli kasty i polityków opozycji możemy opluwać, a flagi UE nie? – nie mógł zrozumieć minister kultury, sztuki i dziedzictwa narodowego. – To ograniczanie debaty i zamach na nasze tradycyjne wartości.

– Raczej zwykły zamordyzm i uwłaczanie naszej godności – oburzył się szef MON.

Polityka 35.2019 (3225) z dnia 27.08.2019; Felietony; s. 91
Oryginalny tytuł tekstu: "Akcja „Szmata”"
Reklama