Kraj

LITURGIA słowa

Obchody Września ′39 według PiS

Frank-Walter Steinmeier nie powiedział nic nowego, powtórzył to, co w 1994 r. słyszeliśmy na placu Krasińskich. Frank-Walter Steinmeier nie powiedział nic nowego, powtórzył to, co w 1994 r. słyszeliśmy na placu Krasińskich. Forum
Dwie okrągłe rocznice 1 września 1939 r. kreślą odmienne obrazy świadomości historycznej naszych elit rządzących i ich rozumienia polskich relacji z sąsiadami.
Dla Andrzeja Dudy Wieluń miał priorytet taktyczny – odwracał uwagę od Gdańska.Aleksander Keplicz/Forum Dla Andrzeja Dudy Wieluń miał priorytet taktyczny – odwracał uwagę od Gdańska.

Dziesięć lat temu, w 2009 r., ponadpartyjne obchody rocznicy wrześniowej katastrofy sprawiały wrażenie rzeczywistej nowej ery. Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk na Westerplatte, ramię w ramię z kanclerz Angelą Merkel i premierem Władimirem Putinem, potępiającym pakt Ribbentrop-Mołotow jako „niemoralny” – to wyglądało na dużo więcej niż nowy styl i ton w rozdrapywaniu starych ran oraz wojennych i powojennych traum.

PiS tegoroczne obchody zaprogramował jako część swojej kampanii wyborczej w stylu warszawskiego hołdu połowy świata składanemu Andrzejowi Dudzie, który odwoływał się do militarnych i moralnych polskich zasług wojennych i przestrzegał sojuszników przed znowu zaborczą Rosją.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Temat tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "LITURGIA słowa"

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021