Kraj

LITURGIA słowa

Obchody Września ′39 według PiS

Frank-Walter Steinmeier nie powiedział nic nowego, powtórzył to, co w 1994 r. słyszeliśmy na placu Krasińskich. Frank-Walter Steinmeier nie powiedział nic nowego, powtórzył to, co w 1994 r. słyszeliśmy na placu Krasińskich. Forum
Dwie okrągłe rocznice 1 września 1939 r. kreślą odmienne obrazy świadomości historycznej naszych elit rządzących i ich rozumienia polskich relacji z sąsiadami.
Dla Andrzeja Dudy Wieluń miał priorytet taktyczny – odwracał uwagę od Gdańska.Aleksander Keplicz/Forum Dla Andrzeja Dudy Wieluń miał priorytet taktyczny – odwracał uwagę od Gdańska.

Dziesięć lat temu, w 2009 r., ponadpartyjne obchody rocznicy wrześniowej katastrofy sprawiały wrażenie rzeczywistej nowej ery. Prezydent Lech Kaczyński i premier Donald Tusk na Westerplatte, ramię w ramię z kanclerz Angelą Merkel i premierem Władimirem Putinem, potępiającym pakt Ribbentrop-Mołotow jako „niemoralny” – to wyglądało na dużo więcej niż nowy styl i ton w rozdrapywaniu starych ran oraz wojennych i powojennych traum.

PiS tegoroczne obchody zaprogramował jako część swojej kampanii wyborczej w stylu warszawskiego hołdu połowy świata składanemu Andrzejowi Dudzie, który odwoływał się do militarnych i moralnych polskich zasług wojennych i przestrzegał sojuszników przed znowu zaborczą Rosją.

Polityka 36.2019 (3226) z dnia 03.09.2019; Temat Tygodnia; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "LITURGIA słowa"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019