Kraj

Czterolatka Kaczyńskiego

Z kart przyszłego podręcznika historii

Najnowsze, zagadkowe posunięcie Kaczyńskiego, związane z przerwaniem ostatniej sesji Sejmu i Senatu, można uznać za symboliczne dla całego mijającego czterolecia. Najnowsze, zagadkowe posunięcie Kaczyńskiego, związane z przerwaniem ostatniej sesji Sejmu i Senatu, można uznać za symboliczne dla całego mijającego czterolecia. Mirosław Gryń / Polityka
Po raz pierwszy w dziejach III RP w rękach jednego człowieka została skonsolidowana tak olbrzymia władza. Mogliśmy się przekonać, jakie skutki niesie ze sobą stworzenie takiego nieformalnego ośrodka władzy.
Gwałtowny spór o skład Trybunału Konstytucyjnego był z pewnością najistotniejszym konfliktem politycznym w minionych czterech latach.Mirosław Gryń/Polityka Gwałtowny spór o skład Trybunału Konstytucyjnego był z pewnością najistotniejszym konfliktem politycznym w minionych czterech latach.

W opublikowanym w połowie września obszernym programie wyborczym PiS można przeczytać, że rząd stworzony przez tę partię w minionym czteroleciu „musiał sprostać wielu wyzwaniom wynikającym z konieczności zdecydowanego odrzucenia polityki swoich poprzedników, odrzucenia systemu późnego postkomunizmu”. To odrzucenie odbyło się na tak wielu polach, że jego całościowy opis wymagałby nie kilku, ale co najmniej kilkudziesięciu stron. Można jednak najważniejsze z nich zasygnalizować.

Amerykański cień

Wprawdzie dla Jarosława Kaczyńskiego, co wielokrotnie dawał do zrozumienia, polityka zagraniczna pozostaje wtórna i służebna wobec wewnętrznej, ale to właśnie zza granicy kilkakrotnie nadeszły sygnały zmuszające go do kroku wstecz.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Temat na Wybory; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Czterolatka Kaczyńskiego"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021