Kraj

Rząd małej zmiany

Po rekonstrukcji rządu

Wicepremier Jacek Sasin Wicepremier Jacek Sasin Andrzej iwańczuk / Reporter

Przebudowa gospodarczej części rządu, wzmocnienie premiera, ciut większa rola koalicjantów i dużo kontynuacji – tak wygląda obóz władzy na początku drugiej kadencji. Na horyzoncie majaczą kłopoty.

Gdy spojrzeć na całość nowo powołanego rządu, to na poziomie ministerialnym wielu zmian nie widać. Z 22 członków Rady Ministrów na nową kadencję zostaje aż 17, w większości na dotychczasowych stanowiskach. Nie odchodzi żaden z najcięższych politycznie graczy. Błaszczak zostaje w MON, Mariusz Kamiński nadal będzie ministrem spraw wewnętrznych i koordynatorem służb, Zbigniew Ziobro – ministrem sprawiedliwości, Jarosław Gowin utrzyma tekę wicepremiera i ministra nauki, wicepremierem będzie też minister kultury Piotr Gliński. Szefem Kancelarii Premiera pozostanie Michał Dworczyk.

Przed dymisją uchronili się minister infrastruktury Andrzej Adamczyk i szef MSZ Jacek Czaputowicz. Likwidacji swego resortu uniknął minister cyfryzacji Marek Zagórski. Zmiany ominęły Ministerstwa Rolnictwa, Gospodarki Morskiej, Zdrowia i Edukacji.

Z rządem na własną prośbę żegna się Bożena Borys-Szopa, którą w Ministerstwie Rodziny zastąpi posłanka PiS z Kalisza i obecna szefowa PFRON Marlena Maląg. Odchodzi Jerzy Kwieciński, który był szefem dwóch resortów – finansów oraz inwestycji i rozwoju. W tej pierwszej roli zastąpi go wiceminister Tadeusz Kościński. Znika z kolei – i tak przechodzimy do zmian instytucjonalnych – resort inwestycji i rozwoju. Część jego kompetencji przejmie resort zarządzania funduszami (dla obecnej wiceminister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak).

Budownictwo (w tym program Mieszkanie+) i planowanie przestrzenne weźmie Jadwiga Emilewicz, która dostanie też wydzieloną z Ministerstwa Sportu turystykę. Nowy resort Emilewicz otrzyma nazwę Ministerstwo Rozwoju.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Rząd małej zmiany"
Reklama