Po rezygnacji Donalda Tuska z prezydenckiego wyścigu na dobre ruszyła giełda kandydatów.
Tusk sam odchodzi. Kaczyński też powinien odejść.
Owszem, trzeba mieć koncepcję wiązania Rosji z Zachodem, ale Macron powinien publicznie nakreślić czerwone linie, z czego nie wolno ustąpić i z czego nie ustąpi.
Z punktu widzenia PiS sytuacja w i wokół Trybunału Konstytucyjnego jest wysoce politycznie niepokojąca. Stąd decyzja o oddelegowaniu tam osób mających w sobie gen służalczości wobec Nowogrodzkiej.
Przypadek Tomasza Grodzkiego to dowód na to, że w polityce trzeba mieć trochę szczęścia.
Pedagog zachęcał do kupna „Gazety Polskiej” ze słynnymi naklejkami „Strefa wolna od LGBT".
Sąd zdecydował: atak na procesję w Przemyślu był przestępstwem.
PSL nie chce już grać roli przystawki. Władysław Kosiniak-Kamysz uwierzył, że może wprowadzić ludowców do pierwszej politycznej ligi.
Społeczeństwo zawiodło! A może nie ono?
Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.
Tragedia 10 tygrysów, które w koszmarnych warunkach przejechały przez pół Europy, uświadamia konieczność zmian w prawie i uszczelnienia kontroli. Bez tego nie uratujemy przed wyginięciem wielu gatunków zwierząt.
Dyskusja na temat form żeńskich rzeczowników osobowych znów wkroczyła na pierwsze strony gazet, wypowiadają się na ten temat niemal wszyscy, czuję się w obowiązku wypowiedzieć i ja – pisze prof. Marek Łaziński, językoznawca.
W dzień niepodległości, po niemal 20 latach budowania, poprawiania, zmian planów, na okręcie „Ślązak” zawisła biało-czerwona bandera. I pojawił się kłopot: co z nim zrobić?
Ministerialny program Pol-Vent wydawał się zbawieniem dla tysięcy chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Program jest, ale pieniędzy brak, więc pacjenci się podduszają.
Miasta zalewa samochodowa powódź. Uliczne korki, hałas, smog, auta wdzierające się w każdą wolną przestrzeń, parkujące na chodnikach, trawnikach, przejściach dla pieszych. Co z tym robić?
Dlaczego mieszkańcom nadmorskiego Kosakowa przeszkadza, że morze jest słone?
Dla większości małych i średnich przedsiębiorstw społeczna odpowiedzialność biznesu (CSR) jest abstrakcyjnym pojęciem. Ale mimo problemów z definicją, ponad połowa z nich organizuje różnego rodzaju akcje na rzecz pracowników, klimatu czy lokalnej społeczności, widząc w tym ważny element w prowadzeniu biznesu. Takie wnioski płyną z raportu „CSR w MŚP. Pod lupą”, przygotowanego przez Europejski Fundusz Leasingowy (EFL).
Ponad pół miliona ludzi w Bagdadzie dzień w dzień próbuje przekonać władze, że nie są wcale sunnitami czy szyitami, tylko Irakijczykami.
Wilhelm II, ostatni cesarz Niemiec, abdykował ponad sto lat temu. Dziś jego praprawnuk chce odzyskać sporą część utraconego majątku rodziny. Przy okazji znów wybuchł spór o winy z przeszłości.
Trzydzieści lat po obaleniu komunizmu spokojni Czesi i Słowacy znów wychodzą na ulice w proteście przeciw władzy. Boją się, że stracą to, co w 1989 r. wywalczyli.
W połowie października amerykańska ekspedycja odkryła wraki japońskich lotniskowców „Kaga” i „Akagi”, zatopionych podczas II wojny światowej w bitwie o Midway. A do kin właśnie weszła superprodukacja o tym starciu. Jak doszło do klęski floty cesarskiej na Pacyfiku?
Historycy Instytutu Pamięci Narodowej nie są jednolitą armią. O walkach frakcyjnych w instytucji zdominowanej przez partię rządzącą opowiada prof. Grzegorz Motyka.
Spalając węgiel, ropę i gaz, pozbawiamy atmosferę tlenu. Ale nawet gdybyśmy ogołocili planetę z roślin, mielibyśmy czym oddychać jeszcze przez miliony lat – to dobra wiadomość. Zła jest taka, że jeśli dostaniemy się do głębokich pokładów paliw kopalnych, czeka nas zagłada.
Nagroda Naukowa POLITYKI jest kobietą w tym roku bardziej niż w poprzednich. Wśród pięciorga laureatów mężczyzn jest dwóch. I tak się jakoś złożyło, że kiedy wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, w centralnym punkcie znalazła się matematyczka Iwona Chlebicka, laureatka w dziedzinie nauk ścisłych.
Reforma psychiatrii zaczęła się od tworzenia Centrów Zdrowia Psychicznego. To dobry ruch. Tylko czy wystarczy, żeby polepszyć sytuację pacjentów?
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Jak dostrzec to, co istotne? Oto nasz sceptyczny przegląd odkryć i przykryć.
Mimo ciężkich niepełnosprawności uprawiają ekstremalne sporty. Działają pod szyldem Avalon Extreme przeciwko wykluczeniu z życia społecznego.
Są ekologiczne i ekonomiczne. Rolnicy i ogrodnicy chętnie korzystają z pracy osłów, ostatnio także tych dyplomowanych.
Najgorszym prezentem dla filmowców może się okazać życie będące tzw. gotowym scenariuszem.
Nowy film Loacha nie jest aż tak emocjonalnie poruszający jak „Ja, Daniel Blake”, chociaż też idealnie trafia w swój czas.
Film może być komentarzem do dzisiejszej sytuacji w Wielkiej Brytanii.
To pewnie nie będzie serial, który przejdzie do historii, ale ogląda się go z dużą przyjemnością.
Ewelina Marciniak wraz z dramaturgiem Janem Czaplińskim przenieśli na scenę głośną we Francji autobiograficzną powieść Édouarda Louisa „Historia przemocy”.
Odwaga myślenia – tak najkrócej można by tę literaturę opisać.
Codzienność za murami szpitala psychiatrycznego eksplorują chętnie zwłaszcza filmowcy i twórcy horrorów, bo to miejsce niebudzące pozytywnych skojarzeń.
Bułgaria jest jednocześnie wielka i nieistotna, a jej mieszkańcy sportretowani przez Siedlecką żyją w swoistej schizofrenii, goniąc często za kosmicznymi urojeniami.
Susid jest malarzem arcypolskim, niekiedy melancholijnie zdystansowanym, niekiedy ożywionym tym, co maluje i o czym pisze.
To już druga płyta z muzyką Wajnberga, na której zwyciężczyni Konkursu Chopinowskiego z 2010 r. znakomicie partneruje wielkiemu skrzypkowi.
Nikogo już chyba nie dziwi rehabilitacja grupy Papa Dance jako polskiego przyczółku new romantic i sophisti-popu – melodyjnej muzyki lat 80., zwykle bazującej na brzmieniach syntezatorów, ale zarazem dalekiej od prymitywizmu w formie.
Cała płyta potwierdza, że istotnie wszystko się może zdarzyć. Tylko czy musi?
„Bambus na drzewo” czy „chlebem i solą”? Wystawa „Polska gościnność” w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu mierzy się z jednym z najsilniejszych mitów dotyczących polskości.
Tegoroczny nabór do szkół baletowych należy do najmniej udanych od lat. Powody? Upadający prestiż zawodu i gorące dyskusje dotyczące samych metod kształcenia.
Martin Scorsese oskarżył właśnie filmy Marvela o brak emocji i dramatu. Tymczasem na peryferiach superbohaterskiego kina widać zmiany – na miejsce idealnego zbawcy w pelerynie wchodzą cyniczni karierowicze i psychopaci.
O tym, że kino może wywołać debatę parlamentarną, opowiada brytyjski reżyser Ken Loach, autor filmu „Nie ma nas w domu”.
Pora uznać, że w katolickiej Polsce zawsze będzie katolicka Polska.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Już nawet nie można pobiegać ani poskakać, żeby za człowiekiem nie wlókł się chałat.
W przypadku koperty w sejmowym biurku mamy do czynienia z jawnym i bezwstydnym zamachem na państwo prawa.
PiS będzie tworzył nowe elity. Ba! Już tworzy!
Gdyby Polska była chora, to w Marszu Niepodległości nie brałoby udziału tak wielu zdrowych, silnych Polaków.
Szczególną irytację hierarchów wywołują doniesienia o tym, że wierni tracą do nich zaufanie.
W cieniu berlińskiego muru żyły miliony. 30 lat temu mur upadł, cień pozostał.
Bez Tuska
Tusk sam odchodzi. Kaczyński też powinien odejść.