Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Taniec w lustrze

Rzeczywistość w szkołach baletowych

Od balerin oczekuje się zgrabnych nóg, pięknych ramion i pleców, długiej szyi, małej głowy. Od balerin oczekuje się zgrabnych nóg, pięknych ramion i pleców, długiej szyi, małej głowy. Getty Images
Tegoroczny nabór do szkół baletowych należy do najmniej udanych od lat. Powody? Upadający prestiż zawodu i gorące dyskusje dotyczące samych metod kształcenia.
Surowymi krytykami są nie tylko nauczyciele, ale i lustra, obowiązkowy element wyposażenia każdej sali baletowej.Getty Images Surowymi krytykami są nie tylko nauczyciele, ale i lustra, obowiązkowy element wyposażenia każdej sali baletowej.

O przyjęcie do pierwszej klasy OSB im. Feliksa Parnella w Łodzi ubiegało się 16 uczniów, naukę rozpoczęło 11. W Warszawie 18. W Gdańsku dwa lata temu na badania przydatności zgłosiło się 254 kandydatów, teraz niecała setka, wybrano 16. W sumie w pięciu ogólnokształcących szkołach baletowych w Warszawie, Gdańsku, Bytomiu, Poznaniu i Łodzi wciąż uczy się jednak 765 uczniów. To bardzo nietypowe szkoły: nauka rozpoczyna się przed ukończeniem 10. roku życia i trwa 9 lat, do zdania matury.

O złą sytuację branża obwinia szum medialny, jaki powstał w związku z samobójstwem uczennicy warszawskiej szkoły baletowej, i serię publikacji o „baletowych szkołach przemocy”.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Taniec w lustrze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >