Świat

Rewolucja tuk-tuków

IRAK: Rewolucja tuk-tuków

Bagdad, most Al-Sanak prowadzący do Zielonej Strefy. Bagdad, most Al-Sanak prowadzący do Zielonej Strefy. Khalid al-Mousily/Reuters / Forum
Ponad pół miliona ludzi w Bagdadzie dzień w dzień próbuje przekonać władze, że nie są wcale sunnitami czy szyitami, tylko Irakijczykami.
Protesty w Iraku to nic nowego. Ciągną się w zasadzie z niewielkimi przerwami od 2011 r.Reuters/Forum Protesty w Iraku to nic nowego. Ciągną się w zasadzie z niewielkimi przerwami od 2011 r.

Rewolucja tuk-tuków przeciwko land cruiserom. Tak o demonstracjach, które w wielu irackich miastach trwają już od początku października, mówią ich uczestnicy. Tuk-tuki, czyli po prostu riksze z małymi silnikami, jeszcze niedawno były poślednim środkiem transportu dla tych, których nie stać było na zwykłą żółtą taksówkę. Krążyły po najbiedniejszych dzielnicach Bagdadu, podczas gdy na bulwarach, a szczególnie w rządowej Zielonej Strefie, królowały klimatyzowane toyoty land cruiser.

Tuk-tuki trafiły do Bagdadu ledwie kilka lat temu, zaimportowane z miast południowo-wschodniej Azji.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Rewolucja tuk-tuków"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Dramat zwierząt w przygranicznej strefie

Nikt naprawdę nie wie, ile zwierząt ginie na granicy polsko-białoruskiej. Ani też jak będą się rozmnażać, gdy ich ścieżki godowe zostaną przecięte murem. Ani na jakich zasadach strzelać będą w tym rejonie myśliwi, którzy już się szykują „na granicę”.

Agnieszka Sowa
25.10.2021