Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Pani końcówka

O gościni i pani ministrze

Od XIX w., odkąd kobiety pojawiają się w nowych rolach zawodowych i społecznych, język polski próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Od XIX w., odkąd kobiety pojawiają się w nowych rolach zawodowych i społecznych, język polski próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Heinz und Ernst Krimmer und Volland/imageBROKER / Forum
Dyskusja na temat form żeńskich rzeczowników osobowych znów wkroczyła na pierwsze strony gazet, wypowiadają się na ten temat niemal wszyscy, czuję się w obowiązku wypowiedzieć i ja – pisze prof. Marek Łaziński, językoznawca.
W filmie Michała Gardana „Pani minister tańczy” z 1937 r. podwładni zwracają się do tytułowej bohaterki „pani ministrze” i odmieniają oba człony tytułu.Polona W filmie Michała Gardana „Pani minister tańczy” z 1937 r. podwładni zwracają się do tytułowej bohaterki „pani ministrze” i odmieniają oba człony tytułu.

Jestem za rozszerzaniem zakresu tworzenia form żeńskich, od 20 lat o tym piszę, rozmawiam ze studentkami i studentami. Jednak mnogość tez pseudonaukowych, które padają w obecnej dyskusji z obu stron, nie pozwala mi milczeć.

Po stronie zwanej umownie konserwatywną pada argument gwałcenia ducha języka, a w konsekwencji tradycji narodu. Po stronie zwanej umownie progresywną, upominającej się o nowe formy żeńskie, do głównych argumentów należą domniemana logika systemu językowego oraz powrót do symetrii zniszczonej przez komunizm.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Pani końcówka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >