Społeczeństwo

Pani końcówka

O gościni i pani ministrze

Od XIX w., odkąd kobiety pojawiają się w nowych rolach zawodowych i społecznych, język polski próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Od XIX w., odkąd kobiety pojawiają się w nowych rolach zawodowych i społecznych, język polski próbuje się dostosować do nowej sytuacji. Heinz und Ernst Krimmer und Volland/imageBROKER / Forum
Dyskusja na temat form żeńskich rzeczowników osobowych znów wkroczyła na pierwsze strony gazet, wypowiadają się na ten temat niemal wszyscy, czuję się w obowiązku wypowiedzieć i ja – pisze prof. Marek Łaziński, językoznawca.
W filmie Michała Gardana „Pani minister tańczy” z 1937 r. podwładni zwracają się do tytułowej bohaterki „pani ministrze” i odmieniają oba człony tytułu.Polona W filmie Michała Gardana „Pani minister tańczy” z 1937 r. podwładni zwracają się do tytułowej bohaterki „pani ministrze” i odmieniają oba człony tytułu.

Jestem za rozszerzaniem zakresu tworzenia form żeńskich, od 20 lat o tym piszę, rozmawiam ze studentkami i studentami. Jednak mnogość tez pseudonaukowych, które padają w obecnej dyskusji z obu stron, nie pozwala mi milczeć.

Po stronie zwanej umownie konserwatywną pada argument gwałcenia ducha języka, a w konsekwencji tradycji narodu. Po stronie zwanej umownie progresywną, upominającej się o nowe formy żeńskie, do głównych argumentów należą domniemana logika systemu językowego oraz powrót do symetrii zniszczonej przez komunizm.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Społeczeństwo; s. 31
Oryginalny tytuł tekstu: "Pani końcówka"
Reklama

Czytaj także

Kraj

Doktorat prezesa Jarosława Kaczyńskiego

Po ponad 30 latach od publicznej obrony znów dostępna jest praca doktorska Jarosława Kaczyńskiego. Poszukiwano jej od lat, spekulując nawet, czy aby taka na pewno powstała, bądź czy nie zawiera treści mało dziś politycznie poprawnych.

Marek Henzler
25.06.2007