Nauka

Minusy zawsze dodatnie

Iwona Chlebicka, laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI, o opisywaniu życia za pomocą matematyki

Iwona Chlebicka Iwona Chlebicka Leszek Zych / Polityka
Nagroda Naukowa POLITYKI jest kobietą w tym roku bardziej niż w poprzednich. Wśród pięciorga laureatów mężczyzn jest dwóch. I tak się jakoś złożyło, że kiedy wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, w centralnym punkcie znalazła się matematyczka Iwona Chlebicka, laureatka w dziedzinie nauk ścisłych.
Polityka

Niewprawny odbiorca mógłby odnieść wrażenie, że tytuły licznych prac naukowych laureatki pobrzmiewają echem poezji modernistycznej (np. „Zbiory usuwalne w zagadnieniach niejednostajnie eliptycznych”). Mógłby uznać, że sama nazwa dziedziny, którą się para, czyli „analiza funkcjonalna niekonwencjonalnych przestrzeni funkcyjnych”, dźwięczy jak czysta abstrakcja. Ale tak nie jest. Chlebicka: – Buduję skomplikowane, duże aparaty matematyczne. Wkładam w nie tak wiele wysiłku, że gdyby w ogóle nie miały przełożenia na rzeczywistość, to zaczęłoby mi to przeszkadzać.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Nauka; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Minusy zawsze dodatnie"

Czytaj także

Nauka

Gorąco w styczniu? Grzeje nas… Ocean Indyjski

Ciepła zima trwa w najlepsze. Styczeń był do tej pory równie rozgrzany jak grudzień. Czy doczekamy się jeszcze śniegu w całej Polsce? Trochę zależy to od Oceanu Indyjskiego.

Andrzej Hołdys
19.01.2020