Nauka

Minusy zawsze dodatnie

Iwona Chlebicka, laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI, o opisywaniu życia za pomocą matematyki

Iwona Chlebicka Iwona Chlebicka Leszek Zych / Polityka
Nagroda Naukowa POLITYKI jest kobietą w tym roku bardziej niż w poprzednich. Wśród pięciorga laureatów mężczyzn jest dwóch. I tak się jakoś złożyło, że kiedy wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, w centralnym punkcie znalazła się matematyczka Iwona Chlebicka, laureatka w dziedzinie nauk ścisłych.
Polityka

Niewprawny odbiorca mógłby odnieść wrażenie, że tytuły licznych prac naukowych laureatki pobrzmiewają echem poezji modernistycznej (np. „Zbiory usuwalne w zagadnieniach niejednostajnie eliptycznych”). Mógłby uznać, że sama nazwa dziedziny, którą się para, czyli „analiza funkcjonalna niekonwencjonalnych przestrzeni funkcyjnych”, dźwięczy jak czysta abstrakcja. Ale tak nie jest. Chlebicka: – Buduję skomplikowane, duże aparaty matematyczne. Wkładam w nie tak wiele wysiłku, że gdyby w ogóle nie miały przełożenia na rzeczywistość, to zaczęłoby mi to przeszkadzać.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Nauka ; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Minusy zawsze dodatnie"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021