Wystawy

Kazanie na płótnie

Recenzja wystawy: „Mówię wam, tak wygląda wasze życie”

Wystawa: „Mówię wam, tak wygląda wasze życie” Wystawa: „Mówię wam, tak wygląda wasze życie” MCS Elektrownia w Radomiu / materiały prasowe
Susid jest malarzem arcypolskim, niekiedy melancholijnie zdystansowanym, niekiedy ożywionym tym, co maluje i o czym pisze.

Już tytuł tej okazałej, retrospektywnej wystawy sugeruje, że mamy do czynienia z jakąś formą świeckiego kazania. W porównaniu z mową z ambony brakuje tylko jednego elementu: chęci nawracania. Susid prześwietla nasze życie, ale na końcu zdaje się mówić, że możemy sobie z nim zrobić, co tylko chcemy. „Jako malarz jestem ofiarą otaczającego mnie zgiełku” – napisał. I ten zgiełk przenosi na obrazy. Opowiada w nich o polityce i sztuce, o seksie i religii, o obyczajach i historii, a także o zwykłym codziennym życiu. Przez lata wypracował sobie własny, niepodrabialny styl artystycznego zmagania się ze światem. To nieduże z reguły obrazki łączące tekst z malarskim tłem. 

Paweł Susid, Mówię wam, tak wygląda wasze życie, Mazowieckie Centrum Sztuki Elektrownia w Radomiu, do 19 stycznia 2020 r.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Kazanie na płótnie"

Czytaj także

Społeczeństwo

Lekarka: Polska odwróciła się od pacjentek

„Osoby, które argumentują ten wyrok troską o życie i rodzinę, kradną czas kobietom. Decyzja trybunału sprawi, że te z nich, które chciały być matkami, nigdy nimi nie będą. A nas stawia w sytuacji nieetycznej” – mówi Kaja Filaczyńska, inicjatorka listu otwartego do TK, pod którym podpisało się niemal tysiąc lekarek i lekarzy.

Mateusz Witczak
23.10.2020