Społeczeństwo

Do utraty tchu

Chorzy na POChP duszą się, czekając na NFZ

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (w skrócie PoChP) choruje w Polsce ponad 2 mln Polaków. Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (w skrócie PoChP) choruje w Polsce ponad 2 mln Polaków. Kostya Klimenko / PantherMedia
Ministerialny program Pol-Vent wydawał się zbawieniem dla tysięcy chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Program jest, ale pieniędzy brak, więc pacjenci się podduszają.
Aparat tlenowy nie wystarcza. Wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi powoduje zaburzenia wielonarządowe.Mirosław Gryń/Polityka Aparat tlenowy nie wystarcza. Wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi powoduje zaburzenia wielonarządowe.

Doktor n. med., specjalista pulmonolog, Wojciech Skucha: – Chorzy czują się tak, jakby ktoś ich cały czas podtapiał i tylko na chwilę pozwalał się wynurzyć i zaczerpnąć powietrza. Szczególnie widać to podczas nawet niewielkiego wysiłku, ubierania się, wykonywania najprostszych czynności życiowych.

Pani Danuta ma 68 lat i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jest niewydolna krążeniowo z tzw. sercem płucnym (serce choruje, bo niewydolne są płuca), była przygotowywana do operacji zastawki, ale ze względu na zły stan ogólny lekarze odstąpili od zabiegu.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Do utraty tchu"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Indyjska tragedia: kto zawinił

Hindusi żyją w kraju, który każdego dnia odsłania całe piękno i nędzę istnienia. Niczego nie ukrywa – teraz w pandemii również własnej śmierci.

Paulina Wilk
13.05.2021