Społeczeństwo

Do utraty tchu

Chorzy na POChP duszą się, czekając na NFZ

Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (w skrócie PoChP) choruje w Polsce ponad 2 mln Polaków. Na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (w skrócie PoChP) choruje w Polsce ponad 2 mln Polaków. Kostya Klimenko / PantherMedia
Ministerialny program Pol-Vent wydawał się zbawieniem dla tysięcy chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Program jest, ale pieniędzy brak, więc pacjenci się podduszają.
Aparat tlenowy nie wystarcza. Wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi powoduje zaburzenia wielonarządowe.Mirosław Gryń/Polityka Aparat tlenowy nie wystarcza. Wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi powoduje zaburzenia wielonarządowe.

Doktor n. med., specjalista pulmonolog, Wojciech Skucha: – Chorzy czują się tak, jakby ktoś ich cały czas podtapiał i tylko na chwilę pozwalał się wynurzyć i zaczerpnąć powietrza. Szczególnie widać to podczas nawet niewielkiego wysiłku, ubierania się, wykonywania najprostszych czynności życiowych.

Pani Danuta ma 68 lat i przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), jest niewydolna krążeniowo z tzw. sercem płucnym (serce choruje, bo niewydolne są płuca), była przygotowywana do operacji zastawki, ale ze względu na zły stan ogólny lekarze odstąpili od zabiegu.

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Do utraty tchu"

Czytaj także

Kraj

Nowa aplikacja „Polityki” – cały świat pod ręką

„Polityka” udostępniła swoją nową aplikację mobilną. Prosta i intuicyjna w obsłudze, oferuje nowoczesne rozwiązania i przyjemność czytania. To następny krok w rozwoju „Polityki” w świecie cyfrowych treści i subskrypcji internetowych.

Redakcja
16.02.2021