Największa ochrona należy się osobom dotkniętym chorobami przewlekłymi. Są to tzw. schorzenia współistniejące: część może ułatwiać nabycie zakażenia, inne przyczyniają się do powikłań lub cięższego przebiegu infekcji.
Ministerialny program Pol-Vent wydawał się zbawieniem dla tysięcy chorych, którzy nie są w stanie samodzielnie oddychać. Program jest, ale pieniędzy brak, więc pacjenci się podduszają.
Na temat raka płuc panuje wstydliwe milczenie. Dominuje strach, że to choroba śmiertelna, i wstyd, że samemu jest się za nią odpowiedzialnym.
Choroby układu oddechowego wysunęły się na trzecie miejsce wśród przyczyn zgonów na świecie. 15 tys. lekarzy na kongresie w San Diego miało na ten temat wiele nowego do powiedzenia.
Naukowcy i lekarze wybierają się na Mount Everest. Chcą tam ustalić, dlaczego niektórzy doskonale radzą sobie z niedoborem tlenu. Mają nadzieję, że pomoże to w leczeniu zaburzeń oddychania.
AIDS, SARS, SM czy WZW – te budzące lęk skróty są dobrze znane. Kto jednak słyszał o POChP – chorobie, na którą rocznie umiera 15 tys. osób w Polsce i ponad dwa miliony na świecie?
Od otworu w szyi, w którym tkwi srebrna rurka tracheotomiczna, do aparatu tłoczącego powietrze do płuc prowadzi przewód. Człowiek jest uwiązany do życia plastikową pępowiną. Życie zależy od elektryczności i troski opiekuna.