Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Nauka

Zobacz, jak wyglądają płuca po wypaleniu jednej paczki papierosów

Płuca w laboratorium Płuca w laboratorium Rin Johnson / Flickr CC by 2.0
Jeśli sądzimy, że jedna paczka papierosów jest zupełnie nieszkodliwa, jesteśmy w wielkim błędzie. Wielkim i czarnym...

O szkodliwości papierosów i długotrwałego palenia mówi się dużo i od wielu lat. Przeprowadzony ostatnio eksperyment dobitnie pokazuje skutki wypalenia zaledwie 20 papierosów, co może – przynajmniej niektórych – skłonić do zmiany spojrzenia na ten problem.

Grupa studentów medycyny zaaplikowała zdrowym płucom 20 mentolowych papierosów, czyli jedną całą paczkę papierosów. W jego wyniku w tchawicy od razu zaczęły gromadzić się substancje smoliste, a płuca z różowego (to kolor zdrowego organu) zaczęły czernieć (czarny to kolor chorych płuc).

Naukowcy związani z MEDspiration obliczyli, że człowiek wypalający trzy czwarte paczki papierosów dziennie (to średnia światowa dla palaczy), czyli w skali roku 5 772 papierosów, od momentu, w którym zaczyna palić (a mediana to 17 lat), aż do śmierci w wieku 71 lat (średnia długość życia na świecie), pochłania w sumie 311 688 papierosów.

Gdybyśmy założyli, że każdy kolejny wypalony papieros w ten sam sposób przyczynia się do śmierci – a palacze żyją średnio 6,5 roku, czyli 3 418 560 minut, krócej niż niepalacze – to każdy papieros kosztuje palacza 11 minut życia. Wynika to z prostego obliczenia: 3 418 560 (to różnica, w minutach, między długością życia palacza i niepalacza) dzielone przez 311 688 (średnia liczba wypalanych przez palacza w ciągu całego życia papierosów) = 11.

Takie obliczenie oczywiście opiera się jedynie na uśrednionych wartościach, zakładając, że skutki zdrowotne wynikające z palenia są równomiernie rozłożone w całym życiu palacza, co nie do końca odpowiada prawdzie. Wiemy także, że liczba wypalonych w trakcie w życia papierosów nie jest stała.

Omawiany eksperyment ma jednak tę zaletę, że w prosty i zrozumiały sposób pokazuje bardzo wymierny koszt, jaki ponoszą wszystkie uzależnione od nikotyny osoby. Może warto powiedzieć o nim bliskim nam palaczom?

Zobacz film, który pokazuje eksperyment przeprowadzony przez MEDinspiration:

Na podst. MEDspiration

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną