Teatr

Letnia opowieść

Recenzja spektaklu: „Historia przemocy”, reż. Ewelina Marciniak

„Historia przemocy”, reż. Ewelina Marciniak „Historia przemocy”, reż. Ewelina Marciniak Natalia Kbanow / materiały prasowe
Ewelina Marciniak wraz z dramaturgiem Janem Czaplińskim przenieśli na scenę głośną we Francji autobiograficzną powieść Édouarda Louisa „Historia przemocy”.

Ewelina Marciniak wraz z dramaturgiem Janem Czaplińskim przenieśli na scenę głośną we Francji autobiograficzną powieść Édouarda Louisa „Historia przemocy”. Autor narrator (Piotr Nerlewski), wracając w Paryżu ze świątecznej kolacji u przyjaciół, zaprosił do mieszkania spotkanego na ulicy Redę (Oskar Malinowski), chłopaka, którego ojciec przyjechał do Francji z Kabylii na północy Algierii. Krótki romans zakończył się gwałtem, groźbą śmierci, traumą, a na koniec strach zmienił się w rasizm. Ta historia jest pełna lustrzanych odbić i refleksów. Louis, urodzony na francuskiej prowincji jako Eddy Bellegueulle, przegląda się w Redzie, konfrontuje na nowo z własnym pochodzeniem (w postaci siostry i jej męża), z niepewnością nowego, wybranego wielkomiejskiego, wyzwolonego i inteligenckiego statusu (gejowscy przyjaciele).

Historia przemocy, według Édouarda Louisa, reż. Ewelina Marciniak, Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie

Polityka 46.2019 (3236) z dnia 12.11.2019; Afisz. Premiery; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Letnia opowieść"

Czytaj także

Świat

Gdzie na świecie aborcja jest legalna, a gdzie kobiety muszą ją wykonywać w podziemiu?

Co roku na świecie dokonuje się ponad 40 mln aborcji – głównie w tych krajach, gdzie poziom wiedzy na temat antykoncepcji jest niski.

Redakcja
22.10.2020