Kraj

Twierdza marszałka

Twierdza marszałka Grodzkiego

Prof. Tomasz Grodzki Prof. Tomasz Grodzki Piotr Molęcki / East News
Za kadencji marszałka Karczewskiego z PiS – oczywiście, poza ekspresowym i bezprecedensowym procedowaniem ustaw sądowniczych – praca Senatu nie rzucała się w oczy. Teraz ma się to zmienić.

Potwarz, hejt w mediach społecznościowych, nagonka TVP. Metody i środki są dobrze znane; w podobny sposób PiS próbował skompromitować wcześniej innych niewygodnych dla władzy polityków, sędziów, prokuratorów czy działaczy społecznych. Dziś ofiarą tego typu działań pada prof. Tomasz Grodzki, od niespełna miesiąca marszałek Senatu, trzecia osoba w państwie, co jednak z punktu widzenia obozu rządzącego najistotniejsze: strażnik wątłej opozycyjnej większości w izbie wyższej parlamentu. Już pierwsze posiedzenie Sejmu pokazało, że dyskusja tam będzie podobnie jałowa jak w poprzedniej kadencji: koniec końców PiS i tak przyklepie to, na czym mu zależy, a jeśli nie będzie miał większości, to – jak pokazała ostatnio marszałek Witek – najwyżej anuluje głosowanie. Ale odbicie Senatu z rąk rządzących wyhamowuje legislacyjny taśmociąg. To także szansa, aby zogniskować uwagę opinii publicznej na argumentach opozycji i – szerzej – zerwać ze stereotypem izby, w której życie zamiera.

Właśnie na tym zależy nowemu marszałkowi i jego ekipie, której skład zostanie oficjalnie zaprezentowany pod koniec tego tygodnia. Centrum Informacyjne Senatu poprowadzi Grzegorz Furgo – w poprzedniej kadencji poseł PO (do Sejmu wszedł z listy N); wcześniej zaś wieloletni menedżer kultury. Wspierać go będą Anna Godzwon i Jakub Stefaniak, oboje z doświadczeniem medialnym, ale i zajmujący się politycznym PR – Godzwon pracowała m.in. w Kancelarii Prezydenta Komorowskiego, Stefaniak przez ostatnie cztery lata był rzecznikiem PSL, jego dołączenie do swojego zespołu marszałek uzgadniał z prezesem ludowców. Stefaniak będzie odpowiadał m.in. za nowe media. Pomoże mu w tym Adam Kądziela, poprzednio pracujący dla Ryszarda Petru. Dyrektorem Biura Spraw Senatorskich będzie Anna Białkowska, również była posłanka PO.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Oryginalny tytuł tekstu: "Twierdza marszałka"
Reklama