Czy zyskujący popularność szef wciąż niepopularnej partii może stać się liderem opozycji?
Najwyraźniej standardy demokracji trzeba teraz odzyskiwać cichaczem, żeby nikogo nie urazić i nie znudzić.
Choć w te święta oszczędzać jeszcze nie będziemy, moda na zakupowe szaleństwa powoli się kończy. Na drodze rozpasanej konsumpcji stają coraz głośniej wyrażane obawy o przyszłość. Zarówno naszych portfeli, jak i naszej planety.
Jeśli PiS przeprowadza jakieś zmiany organizacyjne w strukturach, to nie po to, aby te struktury działały lepiej. To czasami, ale rzadko, może być efektem ubocznym. Głównie zaś chodzi o to, aby kogoś usunąć lub przeciwnie – zatrudnić oraz dorwać się do pieniędzy.
Za kadencji marszałka Karczewskiego z PiS – oczywiście, poza ekspresowym i bezprecedensowym procedowaniem ustaw sądowniczych – praca Senatu nie rzucała się w oczy. Teraz ma się to zmienić.
Andrzej Duda jest nie do pokonania w swojej kategorii, którą wymyślił i od lat w niej walczy. Ktoś, kto chce z nim wygrać, musi być mistrzem w innej, własnej specjalności.
Prezydent Rafał Trzaskowski nie miał łatwego roku. Następny zapowiada się jeszcze gorszy.
Co wybory prezydenckie zmienią w polskiej partyjnej polityce? Do tej pory zmieniały wiele.
Rozmowa z dr hab. Magdaleną Arczewską o dzieciach w polskich więzieniach i o tym, dlaczego służy to ich dobru.
Co roku myśliwi zabijają około 200 tys. ptaków. Wyłącznie dla własnej rozrywki. Żadnych innych powodów polowania na ptaki nie ma.
Pora się obudzić! – dorośli uparcie nawołują młodych do obywatelskiej aktywności. Nie zauważając, że młodzi już wstali.
Ból, wstyd, że ich bliski targnął się na życie, poczucie winy, że mogli przeoczyć jakiś ważny sygnał. Jak można pomóc tym, którzy zostają?
Rząd uparł się, żeby budować promy w Polsce. Szkoda tylko, że traci na tym największy państwowy armator.
Mateusz Morawiecki, wygłaszając exposé, nie wypowiedział dwóch słów należących do kanonu każdego premiera: węgiel i górnicy. Czyżby świadomość, że epoka „czarnego złota” już się skończyła, dotarła nawet do rządzących?
Boże Narodzenie i sylwester to czas wielu długich wyjazdów samochodem. Pogoda może być różna, a złodzieje w tym czasie nie odpoczywają. Warto więc pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu.
Na Zachodzie szykuje się wielka zmiana, jeśli chodzi o politykę wobec Rosji. Trend wyznacza Francja. A zapłacić za ten proces pewnie przyjdzie Ukrainie.
Nawet jeśli Elizabeth Warren nie zostanie prezydentem USA, to w trwającej kampanii udało jej się narzucić narrację o zupełnie innej Ameryce.
Rozmowa z Francisem Fukuyamą o Chinach, Rosji i o tym, dlaczego Ameryka nie obroni naszej demokracji.
Kolejne siły polityczne w Bułgarii wykorzystywały kiboli do swoich celów. Ale dziś bułgarscy ultrasi mają już własne interesy.
Rozmowa z Ryszardem Stemplowskim, autorem książki o Zrzeszeniu Studentów Polskich, enklawie względnej swobody w PRL.
Wyczyny Polaków w bitwie pod Hohenlinden w grudniu 1800 r. przypominają „Niezwykłe przygody Barona Münchhausena”. Jeden dobosz wywołał panikę w nieprzyjacielskim batalionie, dwóch kawalerzystów wzięło do niewoli ponad 50 jeńców, a strzelec pojmał księcia Liechtensteina, żeby wygrać butelkę wina.
Nie można wykluczyć, że zmiany klimatyczne wymykają się spod kontroli, ostrzegają uczeni w magazynie „Nature”. Poważni naukowcy w poważnym czasopiśmie naukowym piszą, że rozpoczęło się już wielkie odliczanie. Trzeba potraktować ich głos poważnie. Jest okazja, 2 grudnia w Madrycie rozpoczął się Szczyt Klimatyczny ONZ COP25.
Dr hab. Dariusz Słapek o życiu, walce i śmierci rzymskich gladiatorów, a także o pokutujących w popkulturze mitach na ich temat.
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd naukowych odkryć i przykryć. Nowa, stała rubryka działu naukowego.
Męskim narcyzom z grubym portfelem Philipp Plein proponuje wyzywającą odzież i udowadnia, że zły gust świetnie się dziś sprzedaje.
Kino wielokrotnie próbowało mierzyć się z tematem fanatyzmu religijnego.
Przeciętny kryminał stawiający pod pręgierzem zblatowanie szarej strefy, biznesu oraz władzy.
Tematem znów jest granica, ta geograficzna i ta moralna.
Łatwo to przegapić, bo najlepsze tegoroczne dyplomy stołecznej ASP zagoszczą w publicznej przestrzeni jak zwykle bardzo krótko.
Nowy zbiór opowiadań Zadie Smith zaczyna się w Sopocie – to pewnie pokłosie wizyty pisarki na Festiwalu Literacki Sopot.
Wieczny prezydent i brutalny reżim przewijają się w tych historiach, ale tylko wtedy, gdy to konieczne.
Każda z piosenek to oddzielne dzieło sztuki, a cała płyta jest wielką lekcją kultury muzycznej i mistrzostwa wykonawczego.
Płyta nie wymaga wysiłku intelektualnego, ale słucha się jej z przyjemnością.
Baza i platforma dla pokolenia polskiego jazzu przed czterdziestką – tym jest kierowana przez trębacza Piotra Damasiewicza grupa Power Of The Horns.
Organizatorzy Radia Azja trzymają się zasady: jeden dzień – jeden koncert. Nawet jeśli wynika to z kosztu sprowadzenia artystów z drugiego końca świata, pozwala odreagować wymagany przez większe festiwale multitasking.
Co łączy nominowanych w 27. edycji Paszportów POLITYKI? Talent – to oczywiste. Jak co roku szukamy jednak innych zbieżności i podobieństw.
Nominacja za kreację aktorską w filmie „Boże Ciało”. W tej jednej, tak wielostronnej, pozornie sprzecznej postaci można zobaczyć rysy całego pokolenia.
Nominacja za reżyserię i scenariusz filmu „Supernova”. Polska wieś, którą pokazuje na niewielkim odcinku szosy, widoczna tu jest jak na dłoni.
Nominacja za scenariusz filmu „Boże Ciało”, opowieści o człowieku, który złamał wszelkie możliwe przykazania, a jednocześnie czyni dobro.
„Wyzwolenia” to parafraza dzieła Wyspiańskiego i dowód, że Drab po zdobyciu kilku nagród nie wpadła w samouwielbienie, tylko potraktowała to jako zachętę do dalszej pracy i rozwoju.
Aktorka o wielkiej sile wyrazu, widoczna dobrze nawet w epizodach, każdą rolę ma świetnie przemyślaną i przygotowaną. Potrafi być śmieszna, potrafi być tragiczna.
Artystka-instytucja. Jej ostatnie sztuki, „Nigdy więcej wojny”, „Rozmowa o drzewach” oraz „Po prostu”, są bardzo różne, ale nawiązują intymną relację z publicznością.
„Feinweinblein” to zbiór trzech sztuk teatralnych. Kiedyś z tych tekstów odczytywane będą polskie strachy, wstręty, ograniczenia izolujące nas od normalności.
„Zimowla” Dominiki Słowik daje bardzo ciekawy obraz historii najnowszej – lat 80. i 90.
Nominacja za „Patyki, badyle”, książkę zupełnie inną niż opowieści o sekretnym życiu roślin. Zajączkowska opowiada swoim stylem, sprawiając, że natychmiast chce się ruszyć podglądać chwasty i zagajniki.
Działa choreograficznie na pograniczu tańca i performansu, wokół polityki queerowego pożądania i relacyjności.
W jej pracach świat, który wydawał się trwale uporządkowany, nagle ukazuje pęknięcia, rysy, podwójne dno. Max Ernst spotyka tu Davida Lyncha.
W dobie partykularyzmów i populizmów sztuka Romana Stańczaka jawi się jako eksces – jest uniwersalna.
Nominacja za wiarę w żywotność formy operowej i odwagę poruszania w inscenizacjach palących spraw dzisiejszego świata.
Właśnie ukazała się „Facce d’amore”, jego druga płyta, tym razem poświęcona muzyce świeckiej. Ale niektórzy nominują go po prostu: „za całokształt”.
Artystka z talentem łączy umiejętności przywódcze, dzięki czemu jej zespół {oh!} Orkiestra Historyczna wysunął się na lidera wśród polskich orkiestr grających na instrumentach z epoki.
Rozwój muzyczny i kariera na scenie niezależnej wokalisty, gitarzysty, kompozytora i autora tekstów Błażeja Króla to prawdziwy fenomen.
Przełomowa w jego karierze okazała się płyta „The Best of moje getto”, opowieść z oblężonego miasta, którego mieszkańcy powierzyli swój los fałszywemu bogowi.
Solowa płyta Hani „Esja” wydaje się przełomem w jej twórczości. Znajdziemy tu liryzm z melancholijnym odcieniem, dbałość o precyzję i jakość brzmienia.
„Wanderlust: Travel Stories” wpisuje się w koncepcję slow games, gier niespiesznych, refleksyjnych, skierowanych do dojrzałego odbiorcy. A w tym przypadku także oczytanego.
Gra „We. The Revolution” tego niezależnego studia to głos w pełni wykorzystujący potencjał medium pozwalający żądać od odbiorcy zajmowania stanowiska w trudnych sytuacjach.
Nominację zapewniła jej gra przeglądarkowa „Fantastic Fetus”, która może być odczytana jako głos przeciw odbieraniu kobietom prawa do decydowania o swoim ciele, w tym prawa do aborcji.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Głównym przegranym afery Banasia jest Mariusz Kamiński i to on w „szanującym się państwie” powinien stanąć przed Sejmem oraz przed mediami.
Mądrzy ludzie mają silnie rozwinięte poczucie przemijania świata i pełną świadomość tego, jak niewielki mamy wpływ na bieg zdarzeń.
Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?
Niektórzy mają paskudne uczucie, że demokracja robi ich ostatnio w konia.
Bogaty program budownictwa muzealnego to dowód, że rząd PiS patrzy w przeszłość odważnie i bez kompleksów.
Burmistrz Ustrzyk ocenia, że kryzys finansów odbije się nie tylko na ustrzyckich szkołach, ale także na pracownikach urzędów, którzy po podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia na początku przyszłego roku mogą stracić pracę.
O cichym bohaterstwie dnia codziennego opowiada Piotr Zwarycz, zawodowy strażak i fotograf, laureat wielu nagród.
Darmowe lekcje prezesa
Najwyraźniej standardy demokracji trzeba teraz odzyskiwać cichaczem, żeby nikogo nie urazić i nie znudzić.