Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Świat

Wybory w Niemczech?

Niemiecka lewica skręca w lewo

Norbert Walter-Borjans i Saskija Esken, nowi współprzewodniczący SPD. Norbert Walter-Borjans i Saskija Esken, nowi współprzewodniczący SPD. Philipp Guelland/EPA / PAP

U naszych zachodnich sąsiadów lewica skręca w lewo. Po ustąpieniu ostatniej szefowej Andrei Nahles SPD potrzebowała aż pół roku na znalezienie jej następców. Od soboty partia ta ma bowiem parę współprzewodniczących – niezbyt znanych i niezbyt młodych zwolenników twardego, lewicowego kursu i zerwania rządowej koalicji z CDU/CSU: Saskia Esken i Norbert Walter-Borjans, w ogólnopartyjnym referendum dostali 53 proc. głosów. W piątek ten werdykt pewnie potwierdzi zjazd SPD, który także oceni bilans i przyszłość koalicji z Angelą Merkel.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 13
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybory w Niemczech?"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022