Świat

Siła bezwstydu

BUŁGARIA: Kibole politycznie użyteczni

Borisław Michajłow, były już szef Krajowego Związku Piłkarskiego. Borisław Michajłow, były już szef Krajowego Związku Piłkarskiego. Vassil Donev/EPA / PAP
Kolejne siły polityczne w Bułgarii wykorzystywały kiboli do swoich celów. Ale dziś bułgarscy ultrasi mają już własne interesy.
Kibice CSKA Sofia witają swoją drużynę podczas meczu z Lewskim Sofia.Oleg Popov/Reuters/Forum Kibice CSKA Sofia witają swoją drużynę podczas meczu z Lewskim Sofia.

Tę scenkę zna każdy Bułgar. Tak jak pewnie każdy Polak, bez względu na to, kiedy się urodził, widział kiedyś gola Domarskiego na Wembley. Do rzutu karnego podchodzi Meksykanin Jorge Rodríguez. Strzela w lewy dolny róg. Ale tam czeka już bramkarz, który łatwo chwyta piłkę. Komentator nie może opanować emocji: „Ten fantastyczny, ten niesamowity Bobby Michajłow rzucił Meksykan na kolana po raz drugi”. Kilka minut wcześniej Michajłow, kapitan reprezentacji, obronił pierwszą jedenastkę.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Świat; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Siła bezwstydu"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021