Kraj

Ile są warte lekcje religii

Mizerski na bis

Burmistrz Ustrzyk ocenia, że kryzys finansów odbije się nie tylko na ustrzyckich szkołach, ale także na pracownikach urzędów, którzy po podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia na początku przyszłego roku mogą stracić pracę.

Wiele środowisk krytykuje decyzję o wprowadzeniu religii do szkół, ale o tym, że była ona słuszna, najlepiej świadczy przykład borykających się z kłopotami finansowymi Ustrzyk Dolnych. W celu zażegnania kłopotów burmistrz Ustrzyk wpadł na pomysł zredukowania liczby godzin religii w szkołach o połowę, dzięki czemu Ustrzyki zaoszczędziłyby aż 300 tys. zł, co oczywiście nie byłoby możliwe, gdyby wcześniej lekcji religii do szkół nie wprowadzono.

Burmistrz zwrócił się do metropolity przemyskiego z prośbą o zmniejszenie w ustrzyckich szkołach i przedszkolach liczby godzin lekcji religii z dwóch do jednej tygodniowo. Jeśli metropolita wyrazi zgodę, budżet Ustrzyk odetchnie. Przy okazji ujawni się olbrzymi potencjał, tkwiący w redukowaniu lekcji religii w szkołach, dzięki czemu kto wie, czy w przyszłości odchodzenie od lekcji religii nie stanie się źródłem znaczącego dochodu także dla innych gmin. Jeśli właściwi biskupi zgodzą się na to, żeby w tych gminach lekcji religii było o połowę mniej, one również będą miały szansę wygrzebać się z długów, a ich mieszkańcom będzie się żyło o połowę lepiej.

Burmistrz Ustrzyk ocenia, że kryzys finansów odbije się nie tylko na ustrzyckich szkołach, ale także na pracownikach urzędów, którzy po podwyższeniu minimalnego wynagrodzenia na początku przyszłego roku mogą stracić pracę. Dlatego w Ustrzykach panuje przekonanie, że najlepiej, gdyby w tutejszych szkołach w ogóle nie było religii, co wygenerowałoby oszczędności dwa razy większe od tych, które da się uzyskać, zmniejszając liczbę lekcji religii o połowę. Chociaż słychać też głosy, że część lekcji religii należy w szkołach zostawić na jeszcze cięższe czasy, które w wyniku rządów „dobrej zmiany” z pewnością przyjdą.

Niektórzy uważają z kolei, że realizowany w Ustrzykach program oszczędnościowy powinien stać się programem rządowym i objąć całą Polskę.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Felietony; s. 107
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile są warte lekcje religii"
Reklama