Społeczeństwo

Życie po samobójstwie

Samobójstwo skazuje osoby bliskie na obsesyjne myślenie o tym, czy rzeczywiście są winne śmierci lub czy mogły coś zrobić, by jej zapobiec. Samobójstwo skazuje osoby bliskie na obsesyjne myślenie o tym, czy rzeczywiście są winne śmierci lub czy mogły coś zrobić, by jej zapobiec. 123 RF
Ból, wstyd, że ich bliski targnął się na życie, poczucie winy, że mogli przeoczyć jakiś ważny sygnał. Jak można pomóc tym, którzy zostają?
Na świecie odbiera sobie życie 800 tys. osób rocznie. W Polsce 15 osób dziennie (12 to mężczyźni).Igor Morski Na świecie odbiera sobie życie 800 tys. osób rocznie. W Polsce 15 osób dziennie (12 to mężczyźni).

Oglądali telewizję, gdy Rafał, najstarszy z trzech synów Olgi i Marka (wtedy nie miał jeszcze 21 lat), powiedział, że idzie się kąpać. Trochę to trwało. Najmłodszy 9-letni Tomek chciał do łazienki. Ale Rafał nie wychodził i się nie odzywał. – Wołaliśmy go, waliliśmy w drzwi i nic, cisza – relacjonuje Olga. – Mąż wyważył drzwi. A syn wisiał na drążku do podciągania, na sznurówce. Nagi. Wanna napełniona wodą. Może nie chciał się zabić? No bo po co by się rozbierał?

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Społeczeństwo; s. 41

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019