Społeczeństwo

Życie po samobójstwie

Samobójstwo skazuje osoby bliskie na obsesyjne myślenie o tym, czy rzeczywiście są winne śmierci lub czy mogły coś zrobić, by jej zapobiec. Samobójstwo skazuje osoby bliskie na obsesyjne myślenie o tym, czy rzeczywiście są winne śmierci lub czy mogły coś zrobić, by jej zapobiec. 123 RF
Ból, wstyd, że ich bliski targnął się na życie, poczucie winy, że mogli przeoczyć jakiś ważny sygnał. Jak można pomóc tym, którzy zostają?
Na świecie odbiera sobie życie 800 tys. osób rocznie. W Polsce 15 osób dziennie (12 to mężczyźni).Igor Morski Na świecie odbiera sobie życie 800 tys. osób rocznie. W Polsce 15 osób dziennie (12 to mężczyźni).

Oglądali telewizję, gdy Rafał, najstarszy z trzech synów Olgi i Marka (wtedy nie miał jeszcze 21 lat), powiedział, że idzie się kąpać. Trochę to trwało. Najmłodszy 9-letni Tomek chciał do łazienki. Ale Rafał nie wychodził i się nie odzywał. – Wołaliśmy go, waliliśmy w drzwi i nic, cisza – relacjonuje Olga. – Mąż wyważył drzwi. A syn wisiał na drążku do podciągania, na sznurówce. Nagi. Wanna napełniona wodą. Może nie chciał się zabić? No bo po co by się rozbierał?

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Społeczeństwo; s. 41
Reklama

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021