Dokument bez tytułu
Paszporty POLITYKI

Magdalena Drab

Nominacja w kategorii Teatr: Magdalena Drab

Magdalena Drab Magdalena Drab Leszek Zych / Polityka
„Wyzwolenia” to parafraza dzieła Wyspiańskiego i dowód, że Drab po zdobyciu kilku nagród nie wpadła w samouwielbienie, tylko potraktowała to jako zachętę do dalszej pracy i rozwoju.
Polityka
Polityka

Aktorka, dramatopisarka i reżyserka. „Olśniewająco wszechstronny talent, jaki wykwitł nam na teatralnej glebie” – pisze Jacek Sieradzki w nominacji. Sama postrzega teatr jako „miejsce szalenie demokratyczne”: „Teatr rodzi się z buntu, z ciekawości, chęci zrozumienia, wtargnięcia w obcą przestrzeń, zbadania jej. (…) Jeśli teatr nie porusza, nie budzi egzystencjalnego niepokoju, jest zły” – tłumaczyła we wrocławskiej „Gazecie Wyborczej”. Jest autorką dziewięciu sztuk, krytycy doceniają ich różnorodność stylistyczną. Dramat „Słabi – ilustrowany banał teatralny”, za który dwa lata temu otrzymała prestiżową Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną, jest szkicowanym delikatną kreską portretem bezsilności i bezradności w obliczu wyzwań codzienności.

„Dzielni chłopcy” to z kolei ostry wizerunek subkultury kibicowskiej. Zaś tegoroczne „Wyzwolenia” to parafraza dzieła Wyspiańskiego, w której współczesną Polskę symbolizuje ciasne, ciemne mieszkanie gdzieś w bloku. Spektakl na macierzystej scenie Drab, w Teatrze im. Modrzejewskiej w Legnicy, wyreżyserował Piotr Cieplak, a sama autorka brawurowo zagrała w nim Kobietę Obsadzoną Jako Konrad. „Magda Drab zadaje w swoich »Wyzwoleniach« proste pytanie: kim jesteś?, ale nie znajduje dla niego łatwej odpowiedzi, czym trafia w sedno problemu tożsamości współczesnego Polaka, człowieka, mężczyzny, kobiety” – pisze Wojciech Majcherek. A Kalina Zalewska dodaje: „»Wyzwolenia« dowodzą, że Drab po zdobyciu kilku nagród nie wpadła w samouwielbienie, tylko potraktowała to jako zachętę do dalszej pracy i rozwoju, sięgając po zadanie naprawdę ambitne i odnosząc zwycięstwo”.

Urodzona w 1990 r. w Katowicach Magdalena Drab jest absolwentką wydziału aktorskiego łódzkiej Filmówki. Na co dzień występuje w teatrze w Legnicy oraz przemierza kraj z autorskim monodramem „Curko moja ogłoś to – rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”, zrealizowanym w łódzkim Teatrze Zamiast, którego jest współtwórczynią. Spektakl przyniósł jej m.in. ubiegłoroczną wygraną w ogólnopolskim konkursie Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego „The Best OFF”. A Jacek Sieradzki wróży, że będzie niebawem jedną z liderek polskiego życia scenicznego.

***

Oni nominowali:

Michał Centkowski („Newsweek”), Łukasz Drewniak (Teatralny.pl), Dariusz Kosiński („Tygodnik Powszechny”, Uniwersytet Jagielloński), Monika Kwaśniewska-Mikuła („Didaskalia”, Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Majcherek (TVP Kultura), Witold Mrozek („Gazeta Wyborcza”, OKO.press), Jacek Sieradzki („Dialog”), Joanna Targoń („Gazeta Wyborcza”, „Didaskalia”), Jacek Wakar (PAP), Kalina Zalewska („Teatr”).

***

Ponadto zgłoszeni zostali:

Bartosz Bielenia (aktor), Andrzej Błażewicz (reżyser, pisarz), Alina Czyżewska (aktorka, aktywistka społeczna), Małgorzata Gorol (aktorka), Katarzyna Kalwat (reżyserka), Anna Karasińska (reżyserka, dramaturżka), Dominika Knapik (choreografka, reżyserka), Paweł Sakowicz (choreograf), Justyna Sobczyk (reżyserka), Radosław Stępień (reżyser), Katarzyna Szyngiera (reżyserka, dramaturżka), Paweł Świątek (reżyser), Cezary Tomaszewski (reżyser, choreograf), Małgorzata Warsicka (reżyserka), Justyna Wasilewska (aktorka).

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Paszporty POLITYKI 2019; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Magdalena Drab"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Wyjątkowo długie wolne po Nowym Roku. Rodzice oburzeni. Dla szkół to konieczność

Jeśli ktoś się oburza, że w szkołach tak często są przerwy w nauce, niech zatrudni się w oświacie. Już po paru miesiącach będzie się zarzekał, że rzuci tę robotę, jeśli nie dostanie dnia wolnego ekstra.

Dariusz Chętkowski
04.12.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną