Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Prezydent powiatowy

Prezydent Andrzej Duda na XXII Spotkaniach Młodych Lednica 2000. Prezydent Andrzej Duda na XXII Spotkaniach Młodych Lednica 2000. Jakub Walasek / Reporter
Andrzej Duda jest nie do pokonania w swojej kategorii, którą wymyślił i od lat w niej walczy. Ktoś, kto chce z nim wygrać, musi być mistrzem w innej, własnej specjalności.
Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z uczestnikami cyklu obozów szkoleniowych organizowanych przez Marcina Gortata.Łukasz Szeląg/Reporter Prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z uczestnikami cyklu obozów szkoleniowych organizowanych przez Marcina Gortata.

Prezydent Andrzej Duda 20 listopada przyjechał do wsi Brojce (woj. zachodniopomorskie). Mieszka tu około tysiąca osób, jest z dziesięć ulic. Zrobił wrażenie. – Pierwszy raz widziałam prezydenta, on jest niesamowity, trzymał mój telefon i zrobił nam selfie, popatrzył mi w oczy – zachwyca się mieszkanka wsi. Andrzej Duda obiecał kiedyś, że odwiedzi wszystkie 380 polskich powiatów. W poprzedniej kampanii był w 264, a już jako głowa państwa zaliczył spotkania z mieszkańcami 123 powiatów na rynkach, w halach sportowych, szkołach. W Brojcach dojechał do mety. To jedyna gmina w całym powiecie gryfickim, gdzie rządzi PiS. Wspominał tu, że cała ta jego wyprawa po prezydenturę zaczęła się pięć lat temu, o tej porze roku, właśnie od Pomorza Zachodniego: „Przyjechałem pociągiem prosto z Krakowa, takim nocnym pociągiem” i „mogę powiedzieć śmiało – tak, byłem wszędzie, w każdym powiecie”.

W Brojcach, gdzie słuchało go około 500 osób, prezydent wyłożył swój model prezydentury: „Bardzo chciałem spotkać się z moimi rodakami na miejscu, tam gdzie oni mieszkają, gdzie żyją – w ich rzeczywistości. Spotkać się, a czasem zderzyć z ich problemami, troskami, z tym, co na co dzień leży im na sercu, żeby oni mi powiedzieli, czego oczekują, jaka, chcieliby, żeby była Polska”. Ludwik Dorn nazwał prezydenta powiatokrążcą. Duda zakorzenił się na prowincji, zaszczyca mieszkańców małych miejscowości swoją obecnością, daje im poczucie ważności, ściska dłonie, robi selfie. Te powiatowe wizyty centralnie nie są zauważane, a dają dzisiaj Dudzie polityczną przewagę. Nikt jego objazdu przed wyborami już nie powtórzy.

Cztery godziny dla jednej gminy

Pojechaliśmy za prezydentem na kilka takich spotkań, przeanalizowaliśmy kilkadziesiąt jego powiatowych przemówień, rozmawialiśmy z ludźmi, którzy przychodzą go zobaczyć, i poznaliśmy kuchnię organizacji tych wyjazdów.

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Polityka; s. 21
Reklama