Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Film

Nawrócenie terrorysty

Recenzja filmu: „Młody Ahmed”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne

„Młody Ahmed”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne „Młody Ahmed”, reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne Aurora Films / materiały prasowe
Kino wielokrotnie próbowało mierzyć się z tematem fanatyzmu religijnego.

W „Młodym Ahmedzie”, kameralnym dramacie nagrodzonym za reżyserię w Cannes, o 13-latku uwiedzionym przez dżihad (Idir Ben Addi), bracia Dardenne zastanawiają się, czy ze stanu zniewolenia umysłu można wyjść? Za inspirację utytułowanym twórcom (laureatom dwóch Złotych Palm) posłużyła seria samobójczych ataków ekstremistów z Państwa Islamskiego m.in. na Muzeum Żydowskie w Brukseli i paryską redakcję „Charlie Hebdo”. Jednak fabuła jest całkowicie fikcyjna i właściwie nic jej nie łączy z tamtymi wydarzeniami. Na ekranie dominuje mały realizm, codzienność uchwycona – jak zwykle u belgijskich reżyserów – w reporterskim skrócie. Obiektem napaści staje się powszechnie lubiana nauczycielka z podstawówki. Zamachowcem jest uczeń, któremu nie podoba się to, że wiąże się ona z Żydem. Historia wygląda na skrajnie naiwną, w finale wrażenie jest już zupełnie inne.

Jak na wagę podejmowanego tematu film jest zaskakująco niestereotypowy i lekki. Nie rozwiewa wątpliwości, dlaczego samotni, zagubieni się radykalizują. Bracia Dardenne uwagę skupiają na psychologii i wartościach nieświadomego wielu spraw dziecka z mieszanej rodziny. Kamera nieodstępująca go ani na krok obserwuje rosnącą determinację nastoletniego Araba urodzonego i wychowanego w europejskiej kulturze, pragnącego żyć w zrozumiałym dla niego porządku opisanym w Koranie. Własną rodzinę postrzega jako wrogą, nieczystą. Wartości duchowe czerpie od radykalnego imama. Nie potrafi stawić czoła sprzecznościom, to dla niego olbrzymi cios i ciężar. Przesłanie „Młodego Ahmeda” wydaje się dosyć gorzkie. Film można uznać za metaforę życia pod presją wyimaginowanej doskonałości. Lub studium urojonej krucjaty zakończonej nagłym przebudzeniem. Subtelne i nieoczywiste.

Młody Ahmed (Le jeune Ahmed), reż. Jean-Pierre i Luc Dardenne, prod. Belgia, Francja, 84 min

Polityka 49.2019 (3239) z dnia 03.12.2019; Afisz. Premiery; s. 82
Oryginalny tytuł tekstu: "Nawrócenie terrorysty"
Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

null
Wydania specjalne

Czego uczy nas pokolenie „zetek”

Łączą nas podobne potrzeby, wystarczy jedynie się wzajemnie wysłuchać – postuluje prof. Tomasz Sobierajski.

Grażyna Morek
09.02.2024
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną