Kraj

Relacje na widelcu

Prezydent Macron, składając wizytę w Polsce tuż przed formalnym startem kampanii wyborczej – niezależnie od intencji – sprawił prezent ubiegającemu się o reelekcję Andrzejowi Dudzie.

Ubiegłotygodniowa wizyta w Polsce prezydenta Francji Emmanuela Macrona stanowiła nie tylko próbę nowego otwarcia w stosunkach francusko-polskich, ale także propozycję powrotu Polski do rdzenia Unii Europejskiej. Tak należy interpretować zapowiedź reaktywowania Trójkąta Weimarskiego i to na najwyższym szczeblu.

Relacje pomiędzy Polską a Francją znacznie się pogorszyły po przejęciu władzy przez PiS w 2015 r. – na długo przed objęciem urzędu prezydenta Republiki Francuskiej przez Macrona (2017 r.

Polityka 7.2020 (3248) z dnia 11.02.2020; Komentarze; s. 9

Czytaj także

Społeczeństwo

Od uchodźcy 600 zł. W Polsce kwitnie handel meldunkami

O tym, że zameldowanie nadal jest w Polsce obowiązkowe, wie niewielu Polaków. Obcokrajowców jeszcze mniej. Właściciele mieszkań meldować nikogo nie muszą. I nie chcą. W szczególności uchodźców, a już najmniej tych z Afryki. Za brak meldunku Polakom nic nie grozi, cudzoziemcom spoza Unii – grzywna. Bez zameldowania nie mogą załatwić wielu spraw. W efekcie kwitnie meldunkowy handel.

Agnieszka Rodowicz
16.02.2020