Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Żeby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli wiecznie

Podobno w niektórych szpitalach zaczyna brakować fartuchów, maseczek, respiratorów i personelu, dlatego dobrze, żeby nie zabrakło przynajmniej modlitwy.

Przedmiotem zainteresowania państwa jest życie doczesne, a przedmiotem zainteresowania Kościoła – życie wieczne, „które jest najważniejsze”, dlatego zdaniem redaktora Tomasza Terlikowskiego Kościół musi czasem być „na kontrze do świata i logiki”. Nic dziwnego, że gdy kierujące się logiką państwo z powodu epidemii koronawirusa zakazuje zgromadzeń, zamyka szkoły, kina, restauracje i zaleca pozostanie w domu, pozostający w kontrze przewodniczący Episkopatu Polski abp Gądecki prosi proboszczów, aby w miarę możliwości zwiększyli liczbę mszy świętych w kościołach.

„Tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” ogłosił hierarcha. Te modlitwy mogą niektórym wiernym przynieść chorobę lub śmierć, z tym że będą oni umierać tylko w życiu doczesnym, ich życie wieczne będzie trwało nadal. Opinia arcybiskupa nie przesądza, czy koronawirus jest groźniejszy od choroby duchowej, potwierdza za to, że chociaż w Polsce wciąż nie doszło do pełnego rozdziału Kościoła od państwa, to z pewnością doszło do oddzielenia się części hierarchów od rozumu i logiki.

„Jeśli umrzemy duchowo, to może się okazać, że będziemy potępieni na wieczność” wspiera arcybiskupa red. Terlikowski, chociaż uważam, że takimi spekulacjami wzbudza tylko niepotrzebną panikę, która może doprowadzić do niezdrowego tłoku w kościołach. Mimo to doceniam, że Gądecki i Terlikowski nie poddają się dyktatowi rozumu i są przeciwni przerywaniu walki z chorobą duchową dlatego, że jest epidemia koronawirusa. Zwłaszcza że w przypadku niektórych chorych należy interweniować natychmiast. Chodzi m.in. o wiceprezydenta Wrocławia, który niespodziewanie ujawnił, że chce ogłosić Wrocław „strefą przyjazną LGBT”.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Felietony; s. 90
Reklama