Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Zarażona kampania

Dziwna kampania prezydencka

Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla CNN przyznał, że polską gospodarkę czeka trzęsienie ziemi. Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla CNN przyznał, że polską gospodarkę czeka trzęsienie ziemi. Max Skorwider
Stan gry na koniec marca jest taki, że rządzący, pokrzepieni korzystnymi dla Andrzeja Dudy sondażami, prą do zorganizowania wyborów prezydenckich zgodnie z planem – w nadziei, że epidemia przygaśnie, a prezydent zapewni sobie reelekcję, być może już w pierwszej turze.
W obliczu epidemii i zakazów z nią związanych zupełną fikcją staje się równość szans kandydatów.Max Skorwicer W obliczu epidemii i zakazów z nią związanych zupełną fikcją staje się równość szans kandydatów.

Cała opozycja mówi, że wybory są niemożliwe do przeprowadzenia i że trzeba wprowadzić stan klęski żywiołowej, który umożliwi odłożenie głosowania. Plączą się poza tym inne pomysły: nowelizacji konstytucji, która pozwoliłaby na odłożenie wyborów bez wprowadzania stanu nadzwyczajnego, czy solidarnego wycofania się wszystkich kandydatów poza Dudą, co zmusiłoby marszałek Sejmu do rozpisania nowych wyborów.

Nikt nie ma pojęcia, jak to się skończy. To najdziwniejsza kampania wyborcza w III RP – bez wieców, konwencji, agitacji.

Polityka 13.2020 (3254) z dnia 24.03.2020; Polityka; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Zarażona kampania"
Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Arabowie szukają mistrzów

Siła nauki arabskiej w okresie klasycznym to otwartość na zmiany, ale też zwykła ciekawość świata.

Mateusz Wilk
06.05.2014