Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

W jakim stanie jest Polska

Z życia sfer

Według mnie z tragiczną, ale zwyczajną sytuacją Polaków jest trochę tak jak z kiełbasą, która mimo że nazywa się zwyczajna, też często bywa tragiczna.

Uruchomione przez państwową telewizję programy „TVP Szkoła” zrodziły pytanie: czy w czasie epidemii upowszechnianie wiedzy z błędami jest lepsze od nieupowszechniania jej w ogóle? Zdaniem specjalistów te programy „nie spełniają kryteriów poprawności merytorycznej i nie gwarantują wysokiej jakości kształcenia”. Władze TVP i niektóre występujące w tych programach nauczycielki stoją jednak na stanowisku, że w dobie epidemii koronawirusa z poprawnością merytoryczną nie należy przesadzać i że w tej nadzwyczajnej sytuacji edukacja ma ważniejsze zadania niż poprawne wyjaśnienie, na czym polega różnica między obwodem a średnicą okręgu. „Różnica między obwodem a średnicą nie jest teraz najważniejsza, tylko to, że dzieciaki zobaczą w telewizji swoją ukochaną panią” przekonuje jedna z występujących nauczycielek.

Opozycja zgadza się, że Polki i Polacy znaleźli się w sytuacji nadzwyczajnej. Pytanie, jak bardzo nadzwyczajna jest nadzwyczajność tej sytuacji. W opinii premiera Morawieckiego sytuacja jest co prawda tragiczna, ale na razie nie jest nadzwyczajna – po prostu szkoły są zamknięte, firmy bankrutują, ludzie masowo tracą pracę, zostają bez środków do życia i nie mogą wychodzić do parku i do lasu. Trudno, żeby z tego powodu od razu ogłaszać stan nadzwyczajny.

Według mnie z tragiczną, ale zwyczajną sytuacją Polaków jest trochę tak jak z kiełbasą, która mimo że nazywa się zwyczajna, też często bywa tragiczna, chociaż to jeszcze nie powód, aby pochopnie podejmować decyzję o nazywaniu jej kiełbasą nadzwyczajną. A jeśli idzie o stan nadzwyczajny, to zdaniem rządu i tak nie da się go ogłosić, bo nie zostały spełnione stosowne wymogi. Konieczne jest co najwyżej wprowadzenie pewnych środków nadzwyczajnych, ale rząd uspokaja, że ze względu na brak możliwości wprowadzenia stanu nadzwyczajnego będą one stosowane jako środki zwyczajne.

Polityka 16.2020 (3257) z dnia 14.04.2020; Felietony; s. 95
Oryginalny tytuł tekstu: "W jakim stanie jest Polska"
Reklama