Kraj

Władza przekracza Rubikon

Rozmowa z prof. Grzegorzem Ekiertem o wyborczym bojkocie i władzy, która obezwładnia demokrację

Grzegorz Ekiert Grzegorz Ekiert David Elmes/Harvard Press, MK
Socjolog polityki z Uniwersytetu Harvarda prof. Grzegorz Ekiert o tym, że w Polsce skończyła się demokracja. I czy można do niej wrócić.
„Kaczyński generuje chaos i tworzy rodzaj mafijnego państwa chaosu, w którym najważniejszym celem jest utrzymanie i rozszerzanie władzy”.Adam Chełstowski/Forum „Kaczyński generuje chaos i tworzy rodzaj mafijnego państwa chaosu, w którym najważniejszym celem jest utrzymanie i rozszerzanie władzy”.

JACEK ŻAKOWSKI: – Nie zagłosuję, a pan?
GRZEGORZ EKIERT: – Też nie.

Dlaczego?
Bo to, co organizuje władza, nie ma nic wspólnego z procedurą demokratyczną.

Głosowanie pocztowe nie jest demokratyczne?
Mogłoby być. Ale samo w sobie żadne głosowanie nie jest procedurą demokratyczną. W systemie sowieckim było wiele głosowań, a z demokracją nie miał on nic wspólnego. PRL nie była państwem demokratycznym, a Sejm głosował ustawy, KC głosował uchwały, obywatele głosowali w wyborach, stalinowskie sądy głosowały wyroki śmierci dla polskich patriotów.

Polityka 19.2020 (3260) z dnia 05.05.2020; Rozmowa Polityki; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Władza przekracza Rubikon"

Czytaj także

Kraj

Jak leśnicy sami sprywatyzowali Lasy Państwowe

Prywatyzacją lasów politycy straszą nas regularnie. Zawsze wtedy, gdy partykularne interesy leśnego lobby i jego politycznych protektorów wydają się zagrożone. Samym jednak lasom przekazanie w prywatne ręce nigdy nie groziło. PiS wykreowało wroga, żeby nas przed nim bronić.

Joanna Solska
01.09.2015