Przedwyborcze spekulacje obchodzą was dziś tyle, co niegdysiejsze śniegi. A jednak jest coś, co interesuje nas zarówno przed, jak i po dokonaniu się demokratycznego wyboru o wielkim znaczeniu.
Kiedy Rubio i Vance bronią „wolności słowa”, ostrzegają przed tyranią władzy i odwrotem demokracji, wracają do starego dylematu: czy wolność słowa jest absolutnie nieograniczona?
Na tle poglądów i postaw typowych dla aktywistycznego skrzydła amerykańskiej lewicy ekscentryczni miliarderzy, jak Elon Musk czy Trump, sprawiali wrażenie normalnych i bliskich zwykłemu człowiekowi.
Wobec słabnącej wiarygodności Waszyngtonu Europa powinna być jeszcze bardziej europejska. Trzeba wsłuchiwać się teraz szczególnie w głosy kandydatów prezydenckich: jak widzą Polskę w Europie, na świecie i we wszechświecie.
Czy kapitalizm rozwiedzie się z demokracją? A demokracja z lewicą? Rozmowa z Martinem Wolfem, komentatorem „Financial Timesa”.
Andrzej Leder, filozof kultury, psychoterapeuta, o tym, dlaczego Zachód traci znaczenie, jak może wyglądać nieliberalny świat, i gdzie w tym wszystkim jest Polska.
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr. hab. Grzegorzem Makowskim dotyczy „Indeksu Dobrego Rządzenia”, oceniającego jakość rządzenia w Polsce. Ekspert omawia wyniki badania, problemy z przejrzystością i partycypacją oraz rekomendacje dla poprawy funkcjonowania państwa.
Rozmowa Krzysztofa Izdebskiego z dr Anną Frydrych-Depką (Uniwersytet im. Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Fundacja Odpowiedzialna Polityka) na temat kluczowych wyzwań dotyczących organizacji wyborów w Polsce, zwłaszcza wyboru apolitycznego szefa Krajowego Biura Wyborczego.
Ameryka się zmieniła. Donald Trump bez masowego poparcia nie wygrałby wyborów. Realna demokracja wymaga prawdziwych demokratów. Żaden przywódca sam jej nie rozmontuje. Masa wyborców musi mu ufać.
„Z własnego doświadczenia wiem, że nikt się nie rodzi liderem” – mówiła podczas uroczystości 30-lecia Szkoły Liderstwa Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji. „Prawdziwego przywództwa i wizji przyszłości nie ma bez pamięci i znajomości historii”, dodał prof. Marcin Napiórkowski, nowy dyrektor Muzeum Historii Polski.