Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mąż kanclerz

Mąż kanclerz. Kto stoi za Szymonem Hołownią?

Emocjonalność Hołowni może uwieść zezłoszczonych na PiS. Emocjonalność Hołowni może uwieść zezłoszczonych na PiS. Basia Dziedzic
Szymon Hołownia dobrze wypadł w pierwszym politycznym teście. Bardzo możliwe, że gdyby wybory odbyły się 10 maja, stałby na pudle i walczył teraz w drugiej turze. Ale wyborów nie było, polityka się zmienia, nastroje też. Właśnie przybył nowy rywal z KO.
Szymona Hołownię łączy z Rafałem Trzaskowskim to samo pokolenie, ale prezydent Warszawy góruje nad nim politycznym doświadczeniem.Mateusz Włodarczyk/Forum Szymona Hołownię łączy z Rafałem Trzaskowskim to samo pokolenie, ale prezydent Warszawy góruje nad nim politycznym doświadczeniem.

W minionym tygodniu Szymon Hołownia zagrzewał 15 tys. widzów swoich porannych spotkań na Facebooku: „To nie są wczasy, oni nam nie zafundowali przerwy, to nie jest tak, że potem się zbierzemy i pójdziemy. My musimy podtrzymywać gotowość bojową cały czas”. Jak co rano przekonywał widzów o ich sprawczości: „To jest dziewięć tygodni, więc jesteśmy w stanie się zmobilizować, bo zmienimy w ten sposób Polskę na pokolenia. Zrobimy to”. Sztab o zmianie daty wyborów wypowiada się ostrożnie. – Teraz mamy poczucie, że jesteśmy na fali, a co będzie się działo za dwa miesiące, jest trudne do przewidzenia. Wierzymy, że wygrana jest realna – mówi Barbara Krysztofczyk, odpowiedzialna w sztabie za komunikację z mediami.

Wszyscy do mnie

Na początku maja Hołownia wyrósł na głównego rywala Władysława Kosiniaka-Kamysza w walce o drugą pozycję i wejście do ewentualnej drugiej tury z Andrzejem Dudą. Uzyskał drugie miejsce w sondażu IPSOS dla OKO.press (15 proc., a szef PSL – 12 proc.). Cztery różne sondaże zamówione przez sztab Hołowni pokazały remis, z minimalną przewagą bezpartyjnego kandydata.

Dr Jarosław Flis, politolog z UJ, uważa, że ten sukces Hołowni to zasługa przede wszystkim słabości Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, bo pandemia wyświetliła wyraźniej jej nieporadność oraz nawoływania KO do wyborczego bojkotu. – Hołownia jest poważną alternatywą dla umiarkowanego elektoratu Platformy o poglądach konserwatywnych – uważa dr Flis. Dodaje, że Hołownia zbiera też „elektorat protestu”, czyli tych, którzy uważają, że PiS powinno ponieść porażkę, a PO nie zasłużyła na zwycięstwo. Dodatkowo popiera go też część umiarkowanego elektoratu wielkomiejskiego, bo Hołownia jest bardziej z ich świata niż lider PSL.

Polityka 21.2020 (3262) z dnia 19.05.2020; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Mąż kanclerz"
Reklama