Kraj

Ile województw?

Czy potrzebne nam nowe województwa?

„Dotychczasowa praktyka obecnych władz centralnych pokazuje skłonność do centralizacji decyzji i zwiększania wpływu rządu na to, co dzieje się lokalnie”. „Dotychczasowa praktyka obecnych władz centralnych pokazuje skłonność do centralizacji decyzji i zwiększania wpływu rządu na to, co dzieje się lokalnie”. Max Skorwider
Prof. Paweł Swianiewicz o podziale Mazowsza i innych pomysłach władzy na podział administracyjny kraju.
Podział administracyjny w latach 1975-98.MS/Polityka Podział administracyjny w latach 1975-98.

EDWIN BENDYK: – Czy pomysł wyodrębnienia Warszawy z Mazowsza i podziału regionu na dwa województwa ma sens? Prawo i Sprawiedliwość zapowiada, że w ten sposób chce dokończyć realizację dawnych politycznych obietnic.
PAWEŁ SWIANIEWICZ: – Przypomnę, że pomysł wraca, mówiło się o nim przed pięcioma laty i jeszcze dawniej, gdy PiS sprawowało władzę po raz pierwszy. Proszę mnie jednak nie pytać o sens polityczny, bo nie chcę się domyślać. Merytorycznie taki podział sensu nie ma.

Polityka 32.2020 (3273) z dnia 04.08.2020; Polityka; s. 19
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile województw?"
Reklama

Czytaj także

Pomocnik Historyczny

Przyczyny powstania III Rzeszy

Upadek pierwszej niemieckiej demokracji, Republiki Weimarskiej, był niemal zaprogramowany przez wydarzenia wewnętrzne i międzynarodowe. Demokracja ta powstała z niezaakceptowanej klęski w Wielkiej Wojnie. Kontestowano ją na prawicy i lewicy.

Jerzy Holzer
21.09.2021