Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Powrót do źródeł

Nauczka z błędów KOD

KOD lubił stroić się w szaty spadkobiercy tradycji KOR i Solidarności, z dziedzictwem obchodził się opacznie. Niepomny nauk Jacka Kuronia, aby organizować aktywność wokół niewielkich i samodzielnych grup, które stawiają sobie autonomiczne cele i tworzą swoisty opozycyjny archipelag. KOD lubił stroić się w szaty spadkobiercy tradycji KOR i Solidarności, z dziedzictwem obchodził się opacznie. Niepomny nauk Jacka Kuronia, aby organizować aktywność wokół niewielkich i samodzielnych grup, które stawiają sobie autonomiczne cele i tworzą swoisty opozycyjny archipelag. Grzegorz Bukała / Agencja Gazeta
Ruchy społeczne potrafią uruchomić wiele entuzjazmu, ale czasami szybko gasną. Czy Rafał Trzaskowski zdoła uniknąć błędów Komitetu Obrony Demokracji?
Spontaniczne mobilizacje obywatelskie od czasu do czasu są w stanie zmusić władzę do ustępstw, czasem nawet ją obalić. Ich siła w znacznej mierze wynika jednak ze słabości oficjalnej opozycji.Piotr Skórnicki/Agencja Gazeta Spontaniczne mobilizacje obywatelskie od czasu do czasu są w stanie zmusić władzę do ustępstw, czasem nawet ją obalić. Ich siła w znacznej mierze wynika jednak ze słabości oficjalnej opozycji.

Ogłoszony zaraz po wyborach plan powołania niezależnego ruchu obywatelskiego pod patronatem Trzaskowskiego pozostaje aktualny, choć oceny jego szans nieuchronnie będą się zmieniać. Pomysł zrodził się w szczególnych okolicznościach, pod presją czasu, doraźnej konieczności podtrzymania wyborczej mobilizacji. Choć nie brakowało też zaklinania rzeczywistości, zwłaszcza w sferze symboli, nadmiernego być może epatowania magią 10 mln głosów oddanych na kandydata KO, nazbyt życzeniowych analogii do dziedzictwa solidarnościowego.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót do źródeł"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >