Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Kultura, sztuka i zmiany w mózgu

Z życia sfer

Szkodliwość osób, które kulturę i sztukę tworzą, bierze się stąd, że swoich czynów dopuszczają się one pod wpływem obyczajowego liberalizmu.

Politycy Zjednoczonej Prawicy uważają, że media oraz kultura i sztuka tylko osłabiają obecną władzę i wkładają kij w jej szprychy. Gdyby tych mediów, a zwłaszcza kultury i sztuki, się pozbyć, powiadają, rządowi rządziłoby się łatwiej. Minister Gliński oraz TVP robią wiele, żeby poziom kultury i sztuki w Polsce obniżyć, ale rezultaty, jakie osiągają, wciąż pozostawiają wiele do życzenia. Dowodem są ostatnie wybory prezydenckie. Europoseł Patryk Jaki twierdzi, że gdyby nie media oraz kultura i sztuka, aż tylu Polaków nie poparłoby Rafała Trzaskowskiego i Andrzej Duda wygrałby w pierwszej turze. – To pole, na którym ciągle przegrywamy – ubolewa Jaki, dla którego sytuacja, że to kultura i sztuka wygrywa, jest absolutnie nie do przyjęcia.

Chcąc zainicjować jakąś nową, przyjazną rządowi kulturę i sztukę, minister Gliński wymienił dyrektorów niektórych teatrów i muzeów oraz zaplanował nakręcenie kilku hollywoodzkich superprodukcji poświęconych sprawom polskim, które, niestety, ze względu na obojętność tamtejszego środowiska wobec spraw polskich nie zostały dotąd nakręcone. W tej sytuacji najambitniejszym pomysłem resortu kultury w dziedzinie kinematografii jest obecnie wysadzenie – w koprodukcji z Paramount Pictures – zabytkowego mostu nad Jeziorem Pilchowickim. Pomysł wywołał już olbrzymie zainteresowanie w kraju i za granicą i osobiście uważam, że jeśli idzie o rozpoznawalność Polski w świecie, żadna hollywoodzka superprodukcja nie dałaby rady zrobić więcej.

W opinii Jakiego szkodliwość osób, które kulturę i sztukę tworzą, bierze się stąd, że swoich czynów dopuszczają się one pod wpływem obyczajowego liberalizmu. Co zresztą Jakiego nie dziwi, gdyż u ludzi kultury (szczególnie masowej) na całym świecie dominuje ultraliberalne podejście do kwestii obyczajowych, a szczególnie do ograniczeń wynikających z etyki chrześcijańskiej.

Polityka 34.2020 (3275) z dnia 18.08.2020; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Kultura, sztuka i zmiany w mózgu"
Reklama