Kraj

Zawieszona demokracja

Adam Bodnar o naszych prawach i tym, co im zagraża

„Mimo wszystkich działań władzy wciąż mamy niezależne sądownictwo.” „Mimo wszystkich działań władzy wciąż mamy niezależne sądownictwo.” Max Skorwider
Rozmowa z Adamem Bodnarem, rzecznikiem praw obywatelskich, kończącym właśnie swoją pięcioletnią kadencję.
Adam Bodnar jest pierwszym RPO wskazanym przez organizacje pozarządowe.Jan Bielecki/EAST NEWS Adam Bodnar jest pierwszym RPO wskazanym przez organizacje pozarządowe.

EWA SIEDLECKA: – Miał pan chronić konstytucyjne prawa obywatelskie w Polsce, a okazało się, że przyszedł walec i przejechał się po samej konstytucji…
ADAM BODNAR: – Nie spodziewałem się aż tak szybkiej zmiany ustroju państwa, i to metodą łamania konstytucji. Chyba nie tylko mnie zabrakło wyobraźni. Natomiast kiedy już rozmontowano Trybunał Konstytucyjny, spodziewałem się dalszego demontażu państwa prawa: przejęcia mediów publicznych, prokuratury, służby cywilnej, sądownictwa.

Polityka 37.2020 (3278) z dnia 08.09.2020; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Zawieszona demokracja"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020